Autor: Izabela Kołowska | Data publikacji: 10 Października 2023
Zawiadomienie w sprawie możliwości wystąpienia grypy ptaków
Autor: Izabela Kołowska

W związku zagrożeniem wystąpienia grypy ptaków Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia o konieczności zgłaszania właściwym terytorialnie powiatowym lekarzom weterynarii przypadków znalezienia zwłok ptaków związanych ze środowiskiem wodnym (kaczek, gęsi, łabędzi, mew, rybitw) oraz ptaków drapieżnych.

Choroba ta występuje sezonowo (późna jesień, zima, wczesna wiosna), a jej rezerwuarem są właśnie ww. ptaki. Zawleczenie choroby do gospodarstw utrzymujących drób skutkuje stratami gospodarczymi (odszkodowania, koszty likwidacji, jak też skutki wstrzymania handlu drobiem i produktami z drobiu).Pozostawianie w środowisku zwłok ptaków padłych z powodu grypy niesie ryzyko, bowiem wirus wywołujący tę chorobę szczególnie długo zachowuje swoją zjadliwość w niskich temperaturach oraz przy braku światła słonecznego, czyli w warunkach nadchodzącej aury.

Więcej na https://www.olsztyn.wiw.gov.pl/bip/grypa-ptakow