Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 18 Czerwca 2015

Stypendia szkolne

18 Czerwca 2015, Autor: Miasto Ełk

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń/słuchacz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w tej rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, rodzina niepełna, wystąpiło zdarzenie losowe.

Decyzje na stypendia szkolne za okres styczeń – czerwiec 2015 zostały przekazane do szkół miejskich. Tam też do 30 czerwca planowana jest wypłata stypendiów. Miasto Ełk na ten cel otrzymało dotację (321 000 zł) z budżetu państwa. Środki własne to kwota 150 000 zł.

W roku szkolnym 2014/2015 za okres styczeń – czerwiec 2015 stypendia szkolne otrzyma 875 uczniów. Kwota stypendiów jest następująca:
1. 508,80 zł (jednorazowo) – dochód na 1 osobę w rodzinie powyżej 250 zł do 456 zł,
2. 600 zł (jednorazowo ) – dochód na 1 osobę w rodzinie powyżej 150 zł do 250 zł,
3. 732 zł (jednorazowo ) – dochód na 1 osobę w rodzinie do 150 zł.

Do ubiegania się o stypendium szkolne jako pomocy materialnej o charakterze socjalnym uprawniony jest:
1. uczeń szkoły publicznej lub niepublicznej (szkoły podstawowej – od kl. I do VI, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej), wychowanek publicznego i niepublicznego ośrodka, słuchacz publicznego i niepublicznego kolegium (do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia);
2. uczeń/słuchacz, który pochodzi z rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, tzn. wysokość dochodu na jedną osobę w rodzinie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekracza 456 zł;
3. uczeń/słuchacz, który zamieszkuje na terenie miasta Ełku;