Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 29 Stycznia 2015

40 lat lecznictwa onkologicznego w Ełku

29 Stycznia 2015, Autor: Miasto Ełk

Dzisiaj o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Ełku odbyła się uroczystość Jubileuszu 40 – lecia lecznictwa onkologicznego na terenie Powiatu Ełckiego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele szpitala „Pro Medica ", NFZ Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego w Olsztynie, 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Ełku. Obecni byli także konsultanci Województwa Warmińsko – Mazurskiego, czyli ełccy lekarze rodzinni oraz przedstawiciele stowarzyszeń, działających na rzecz walki z chorobami nowotworowymi.

Wydarzenie to było podwójnie ważne dla wszystkich ełczan, ponieważ dzisiaj również dr Ewa Piktel, która jest lekarzem specjalistą radioterapii onkologicznej obchodziła 40 - lecie swojej pracy na terenie naszego miasta.

Dr Ewa Piktel od 1975 r. związana jest z Poradnią Onkologiczną w Ełku, którą zorganizowała na polecenie ówczesnego Dyrektora Ośrodka Ludwika Ostrowskiego we współpracy z ówczesnym Dyrektorem ds. Lecznictwa Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ełku z lek. Ignacym Kłoczką i Przełożoną Pielęgniarek Panią Heleną Chichłowską.

Od 2000 r. związana jest z hospicjum domowym pod nazwą Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywnej i Długoterminowej „Niebieski Parasol" w Ełku, który został utworzony ze wspólnego pomysłu Pani Ewy Piktel i pracującej wtedy w Poradni Onkologicznej pielęgniarki Pani Małgorzaty Chmielewskiej (Dyrektor „Niebieskiego Parasola"). Głównym powodem tej decyzji był wzrost liczby pacjentów wymagających opieki hospicyjnej w domu.

Od 40 lat, kilka razy w tygodniu dr Ewa Piktel dojeżdża do Ełku z Białegostoku. W Jej pracy zawsze dobro pacjenta jest najważniejsze, a złe warunki pogodowe nigdy nie były przeszkodą w dotarciu do ełckich pacjentów. Obecnie Pani doktor jest w trakcie specjalizacji w dziedzinie opieki paliatywnej – planowany termin egzaminu jesień 2015 r.

Historia i teraźniejszość:

• 01.01.1975 r. – Poradnia Onkologiczna w Przychodni Rejonowej przy ul. Kościuszki 1, w 1999 r. przeniesiona do Przychodni Specjalistycznej przy ul. Konopnickiej 1, która funkcjonowała do marca 2012 r. - od lipca 2008 r. funkcjonowały dwie Poradnie Onkologiczne – rozpoczęła działalność druga Poradnia Onkologiczna w Szpitalu przy ul. Baranki 24, która funkcjonuje do dziś
  • od 01.08.2002 r. do 31.07.2008 r. – Oddział Chemioterapii,
  • od 15.11.2003 r. do 18.05.2009 r. – Poradnia Chemioterapii,
  • do lipca 2002 r. – chemioterapia była podawana w Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc – ówczesny ordynator Pan Nikita Jonik i w Oddziale Chorób Wewnętrznych,
  • od 2000r. – chemioterapia ambulatoryjna do nadal,
  • od 01.08.2008 r. – chemioterapia stacjonarna w Oddziale Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Chemioterapii i w Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc z Pododdziałem Chemioterapii,
  • od 01.08.2008 r. – chemioterapia w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc,
  • od grudnia 2002 r. Poradnia Chirurgii Onkologicznej,
  • od grudnia 2002 r. – zabiegi chirurgii onkologicznej wykonywane w ramach w Oddziału Chirurgii Ogólnej, który w marcu 2012 r. został przekształcony w Ośrodek Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Onkologicznej,
  • w planach utworzenie Pododdziału Chirurgii Onkologicznej.

IMG_0939IMG_0929IMG_0921