Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 28 Stycznia 2015

Bezdomni w Ełku - wyniki badań

28 Stycznia 2015, Autor: Miasto Ełk

Ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych przeprowadzone w nocy z 21 na 22 stycznia 2014 r. zorganizowane było przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Akcja przeprowadzana została w każdej polskiej gminie (w tym samym czasie), we wszystkich możliwych instytucjach i miejscach, w których mogą się znajdować osoby bezdomne tj. w: noclegowniach, szpitalach oraz innych placówkach zdrowia, w pustostanach, ogródkach działkowych, parkach, altanach domkach letnich i działkowych, a także klatkach schodowych.

Wyniki przeprowadzonych badań na terenie miasta wykazały, że w Ełku mieszka obecnie 81 osób bezdomnych, czyli 27 osób mniej w stosunku do wyników ostatnich badań z 2013 roku (wówczas było 108). Pracownicy instytucji biorących udział w akcji zarejestrowali 6 osób w pustostanach i na klatkach schodowych, 38 osób w noclegowni Caritas oraz 37 osób w noclegowni Monar – Markot.

Obecna liczba bezdomnych może mieć związek z faktycznie malejącym zjawiskiem bezdomności w naszym mieście oraz łagodną zimą. Brak dokuczliwych mrozów może powodować, że ludzie ci zamieszkują pustostany poza granicami miasta lub też nocują w altankach ogrodowych.

W Ełku badanie liczby osób bezdomnych koordynował Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta przy wsparciu i zaangażowaniu: Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku, Komendy Powiatowej Policji w Ełku, Straży Ochrony Kolei w Ełku, szpitala „Pro-Medica" w Ełku Sp. z o.o., 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią Sp. ZOZ w Ełku, Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar – Markot, a także„Caritas" Diecezji Ełckiej.