Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 13 Stycznia 2015

Czy PKP wybuduje wiadukt drogowy nad przejazdem kolejowym przy ul. Sikorskiego?

13 Stycznia 2015, Autor: Miasto Ełk

Spotkanie dotyczyło realizacji planowanych prac na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk – Korsze związanych z jej elektryfikacją i modernizacją (niezelektryfikowany odcinek na trasie z Ełku do Olsztyna). Organizatorami spotkania byli: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (inwestor) oraz Multiconsult Polska sp. z o. o. (firma odpowiedzialna za konsultacje).

Podczas spotkania zbierane były opinie i propozycje zmian zakresu modernizacji istotne z punktu widzenia samorządów lokalnych.

W konsultacjach uczestniczyli przedstawiciele samorządów przez które przebiega linia nr 38 (m.in. Kętrzyna, Giżycka, Orzysza, Wydmin i Ełku) oraz Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie: Wioletta Śląska – Zyśk Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego i Wiktor Wójcik Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Miasto Ełk reprezentowali: Kamil Buksa Zastępca Prezydenta Ełku, Andrzej Semeńczuk Naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego oraz Michał Kawecki z Wydziału Organizacyjnego.

Przedstawiciele Ełku zaproponowali m.in., by w ramach modernizacji linii kolejowej wykonany został wiadukt drogowy nad torowiskiem w miejscu obecnego jednopoziomowego skrzyżowania torów z ulicą Sikorskiego.

Taka inwestycja przyczyniłaby się przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa drogowego w tym miejscu, ale także znacznie upłynniłaby ruch, co będzie miało istotne znaczenie w sytuacji zwiększenia się ilości połączeń kolejowych.

Dokładniejszy zakres niezbędnych do przeprowadzenia prac określą analizy marketingowe, techniczne i środowiskowe wykonane na podstawie danych i uwag zebranych podczas spotkania.
Dopiero wtedy PKP podejmie decyzję odnoście przeprowadzenia ewentualnej budowy wiaduktu w Ełku.

Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk – Korsze polegające na jej elektryfikacji i modernizacji zapisane są na liście podstawowych projektów kolejowych o znaczeniu krajowym Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. Przewidziany koszt całkowity na realizację tych prac to kwota 400 mln złotych. Modernizacja zrealizowana zostanie w latach 2017 – 2019.