Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 07 Stycznia 2015

Dotacje na remonty ełckich zabytków

07 Stycznia 2015, Autor: Miasto Ełk

Dotacje na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych mogą być udzielone obiektom: wpisanym do rejestru zabytków; będącym w złym stanie technicznym lub posiadającym dla Ełku istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub turystyczno – rekreacyjne.

O dotację mogą ubiegać się podmioty, które posiadają tytuł prawny do obiektu wpisanego do rejestru zabytków i nie są zaliczane do sektora finansów publicznych tj. osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, posiadające tytuł prawny do nieruchomości, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane może obejmować nakłady konieczne na:
1. zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku,
2. stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku,
3. odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki,
4. odnowienie lub całkowite odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych,
5. wykonanie izolacji przeciwwilgociowej,
6. zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania powyższych prac i robót,
7. zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej, wnioski dotyczące zakupu tych instalacji powinny zawierać pisemną opinię Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych.

Dotacja może obejmować również refundację nakładów poniesionych na:
1. sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich,
2. przeprowadzenie badań konserwatorskich, architektonicznych lub archeologicznych,
3. wykonanie dokumentacji konserwatorskiej,
4. opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich.

To już V edycja konkursu. Od 2011 roku przyznano w sumie 21 dotacji na łączną kwotę 880 000 zł.

W 2014 roku w ramach konkursu:

• wpłynęło 6 wniosków na łączną kwotę 594 101,83 zł.
  • do dofinansowania wybrano 5 inwestycji.
  • kwota wszystkich przyznanych dotacji wyniosła 200 000 zł.
Maksymalny poziom dofinansowania projektów z budżetu miasta wynosi do 50% nakładów koniecznych na wykonanie prac.

Termin składania wniosków: od 12 stycznia do 27 lutego 2015 r. (w sekretariacie Urzędu Miasta Ełku, pok. 114). Wnioski złożone po terminie lub niekompletne nie będą rozpatrywane.

Dodatkowych informacji udziela Wydział Strategii i Rozwoju, ul. Piłsudskiego 6 (budynek po starym przedszkolu), pok. 103, tel. (87) 732 61 16.

Więcej o konkursie na stronie: http://bip.warmia.mazury.pl/elk_gmina_miejska/80/3082/OGLOSZENIE_PREZYDENTA_MIASTA_ELKU_O_PRZYZNAWANIU_DOTACJI_CELOWYCH_
Z_BUDZETU_MIASTA_ELKU_NA_REMONTY_ZABYTKOW_w_2015_roku/