Autor: M Modzelewska | Data publikacji: 03 Maja 2016

Program POST

03 Maja 2016, Autor: M Modzelewska

Program POST (Polityka Oświatowa Samorządu Terytorialnego) to lokalna koncepcja oświatowa miasta oraz gmin powiatu ełckiego.

Podstawowym celemnaszej lokalnej polityki oświatowej jest przygotowanie uczniów do dorosłegożycia, aby umieli oni podjąć się spełnienia wielu ról społecznych, a sposób wjaki je będą realizować był zgodny
z oczekiwaniami rodziców, uczniów oraz społeczności lokalnej.

Konferencja inaugurująca prace POSTw mieście i powiecie ełckim miała miejsce w dniu 24 czerwca 2015r. Samorządyprzy współudziale CEO (Centrum Edukacji Obywatelskiej) w Warszawie – podjęłyprace związane z opracowaniem strategii oświatowej "Polityka OświatowaSamorządu Terytorialnego na lata 2016-2023".

Zaangażowanie sięwielu osób, instytucji, przedsiębiorstw, stowarzyszeń, mieszkańców Ełku i Powiatu Ełckiego w tworzenie POST, daje poczucie wysokiego priorytetuedukacji oraz uzasadnionej potrzeby dalszego rozwoju na rzecz wykształceniamłodego pokolenia, a także poprawy jakości życia mieszkańców. Główne założeniaoraz harmonogram prac przedstawiono w trakcie wymienionej konferencjiinaugurującej POST.

Pisanie strategii tylko zzaurzędniczego biurka mijało się z celem. Dlatego, też  stworzyliśmy przestrzeń do dyskusji oedukacji nie tylko w gronie dyrektorów i nauczycieli, ale również i mieszkańców. W toku prac nad tym WAŻNYM dokumentem w trakcie spotkańśrodowiskowych wszyscy zainteresowani rozwojem oświaty w mieście i powiecieełckim mieli możliwość wypowiedzenia się, wyrażenia własnych spostrzeżeń, uwagi wniosków.

Cykl 11 spotkańśrodowiskowych: październik 2015 - grudzień 2015 był fazą dyskusji i krystalizacją interesów grupowych. W tej fazie przeprowadzono dyskusjęspołeczną – z udziałem przedstawicieli różnych środowisk, która pozwoliła zidentyfikowaćnajważniejsze oczekiwania społeczne w obszarze oświaty i zaplanować wynikające z nich cele strategiczne dlalokalnej oświaty.

Wyniki dyskusji społecznej zostałypodsumowane podczas Lokalnego Forum Oświatowego w Łękuku k/Wydmin w dniach 15 i 16 lutego 2016r. Uczestnicy forum,przedstawiciele spotkań środowiskowych mieli za zadanie usystematyzowaćwszystkie oczekiwania zebrane na spotkaniach i w oparciu o te cele zbudować listęcelów do wypracowania na kolejne lata