Autor: Paulina Omilianowicz | Data publikacji: 28 Listopada 2016

Podsumowanie konsultacji społecznych metodą grup fokusowych

28 Listopada 2016, Autor: Paulina Omilianowicz

24 listopada odbyło się ostatnie spotkanie konsultacyjne, organizowane metodą grup fokusowych z mieszkańcami ełckiego Śródmieścia oraz osobami aktywnie angażującymi się w jego rozwój.

W konsultacjach społecznych aktualizacji Programu Rewitalizacji Ełku na lata 2016-2023, które odbyły się metodą grup fokusowych wzięło udział ponad 100 osób. W głównej mierze byli to mieszkańcy Śródmieścia ale również osoby reprezentujące instytucje samorządowe i społeczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy, tj. osoby aktywnie zaangażowanie i mające wpływ na rozwój zabytkowego centrum miasta.

Spotkania odbywały się od 3 listopada 2016 r. W sumie zorganizowano sześć spotkań z różnymi grupami mieszkańców: seniorami, przedstawicielami organizacji pozarządowych, osobami dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, przedsiębiorcami oraz reprezentantami instytucji samorządowych i społecznych (dyrektorzy i pracownicy szkół, przedszkoli, policjanci, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, pracownicy Urzędu Miasta w Ełku). Podczas konsultacji ekspert przedstawiał uczestnikom informacje dotyczące założeń projektu pn. "Nowe Śródmieście Miasta Ełk - wzór na rewitalizację" oraz przekazał Program Rewitalizacji Ełku na lata 2016-2023, który poddawany jest konsultacjom społecznym.

Głównym celem spotkań z poszczególnymi grupami mieszkańców i osób zaangażowanych było zebranie istotnych uwag dotyczących jakości życia w ełckim Śródmieściu, sformułowanie pierwszych problemów istotnych z punktu widzenia danej grupy społecznej, a także podkreślenie potencjałów, którymi odznaczają się mieszkańcy ełckiego Śródmieścia. Uczestnicy mieli możliwość podzielić się z ekspertem prowadzącym konsultacje pomysłami na rozwiązanie zdefiniowanych trudności i kłopotów,
z którymi spotykają się na co dzień. Podczas dyskusji uczestnicy proponowali ciekawe inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności oraz przedstawiali propozycje nowych inwestycji i remontów śródmiejskiej infrastruktury.

Szczegółowe podsumowanie konsultacji społecznych z mieszkańcami ełckiego Śródmieścia oraz grupami, które aktywnie angażują się w jego rozwój zostanie udostępnione w formie Raportu z przeprowadzonych konsultacji społecznych. Konsultacje zostały zaplanowane do 30 czerwca 2017 r.

Jeżeli nie mieli Państwo możliwości wzięcia udziału w konsultacjach społecznych prowadzonych metodą grup fokusowych, zapraszamy serdecznie już 8 grudnia do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych metodą Open Space, które odbędą się w Hotelu Rydzewski o godz. 16:00. Liczba miejsc w spotkaniu jest ograniczona. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa pod numerem telefonu: 87 73 26 142.

Program Rewitalizacji Ełku na lata 2016-2023 oraz formularz zgłaszania uwag dostępne są na stronie: