Aktualności

Autor: Cezary Wenda | Data wpisu: 14 Grudnia 2016
Obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
W Urzędzie Miasta Ełku 13 grudnia 2016 r. odbyły się obchody  35. rocznicy wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Ełccy internowani oraz wszyscy zaproszeni goście mieli okazję posłuchać wykładu dr Radosława Poniata z Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku „Stan wojenny jako atak na społeczeństwo obywatelskie” oraz chóru uczniów z SP 4 w Ełku, a także obejrzeć wystawę „Solidarnie ku wolności”.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku został ogłoszony w Polsce stan wojenny.

Następstwem tej decyzji było wprowadzanie godziny milicyjnej, aresztowania działaczy wolnościowych oraz członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", a także wojsko na ulicach.

Choć od tej pamiętnej nocy minęło już 35 lat, to w pamięci wielu Polaków wspomnienia tego tragicznego czasu są wciąż bardzo żywe.

Wczoraj w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Ełku (13 grudnia 2016 r.) odbyły się obchody 35. rocznicy wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. W uroczystościach wzięli udział m.in. Prezydent Ełku Tomasza Andrukiewicz, Zastępca Prezydenta Ełku Artur Urbański oraz Komendant ełckiej Policji Paweł Szyperek, a przede wszystkim ełccy internowani „bohaterowie tego mrocznego czasu”, osoby, które zostały uwięzione przez służbę bezpieczeństwa za swą działalność na rzecz demokracji.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz wspominając tamte tragiczne wydarzenia okresu stanu wojennego przypomniał wszystkim zebranym o konieczności wyciągnięcia nauki z tej jakże bolesnej lekcji historii.

W ramach obchodów odbył się wykład dr Radosława Poniata z Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku „Stan wojenny jako atak na społeczeństwo obywatelskie”, występ chóru uczniów z SP 4 w Ełku, a także było można obejrzeć wystawę „Solidarnie ku wolności”.