Aktualności

Autor: Cezary Wenda | Data publikacji: 28 Grudnia 2016

Znak Dziedzictwa Europejskiego 2017

28 Grudnia 2016, Autor: Cezary Wenda

Rozpoczął się krajowy etap selekcji obiektów ubiegających się o Znak Dziedzictwa Europejskiego w edycji 2017. Kandydatem województwa warmińsko-mazurskiego jest zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Wybór projektów nastąpi na podstawie wyników głosowania internetowego. Głosować można do końca grudnia 2016 r.

Znak Dziedzictwa Europejskiego jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom dziedzictwa kulturowego, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej.

W tym roku kandydatem województwa warmińsko-mazurskiego jest gotycki zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, który od początku był miejscem, w którym kumulowały się najważniejsze idee polityki Europy środkowo-wschodniej ze wskazaniem na wartości duchowe i intelektualne. Biskupi tworzyli tu ośrodek władzy, którego głównym celem było wprowadzanie europejskich standardów kultury, sztuki i nauki.

Obecnie na zamku - nawiązując do jego historii - promowane są idee integracji europejskiej, tolerancji i wartości demokratycznych, organizowane są krajowe i międzynarodowe wydarzenia kulturalne i naukowe oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, spotkania integracyjne, których tematem jest twórczość wybitnych postaci związanych z zamkiem oraz współczesną kulturą i nauką.

W głosowaniu internetowym (http://konkursy.mkidn.gov.pl/pages/zde-glosowanie.php) można brać udział do końca grudnia 2016 roku. Informacja o wynikach głosowania zostanie opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spośród obiektów, które otrzymają największe poparcie głosujących, Komitet do spraw Znaku Dziedzictwa Europejskiego, powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wskaże dwóch kandydatów, którzy przedstawieni zostaną Komisji Europejskiej, jako laureaci wstępnej selekcji na szczeblu krajowym. Ostateczny wybór zostanie dokonany przez panel ekspertów na poziomie unijnym.

Czym jest Znak Dziedzictwa Europejskiego?

Ogólnym celem Znaku Dziedzictwa Europejskiego (ZDE) jest wzmocnienie u obywateli europejskich, w szczególności u młodych ludzi, poczucia przynależności do Unii Europejskiej, w oparciu o wspólne wartości i elementy europejskiej historii i dziedzictwa kulturowego, a także uznanie walorów różnorodności krajowej i regionalnej oraz wzmocnienie wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego.

Mając na uwadze powyższy cel, Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany obiektom, które mają silną europejską wartość symboliczną i podkreślają wspólną historię Europy i budowania Unii Europejskiej oraz europejskie wartości i prawa człowieka będące fundamentem procesu integracji europejskiej.

Polskie obiekty uhonorowane Znakiem Dziedzictwa Europejskiego

  • Unia Lubelska, zawarta między Polską i Litwą w 1569 roku – Kościół p. w. Św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów, Kościół św. Trójcy, pomnik Unii Lubelskiej
  • Historyczna Stocznia Gdańska – obiekty związane z powstaniem „Solidarności”
  • Konstytucja 3 Maja
  • Cmentarz wojenny nr 123 - Łużna-Pustki z okresu I wojny światowej

Więcej na: http://konkursy.mkidn.gov.pl/pages/zde-glosowanie.php

 

Kategorie aktualnośći: