Autor: Cezary Wenda | Data publikacji: 18 Stycznia 2017

Utalentowani artyści otrzymali stypendia od Prezydenta Ełku

18 Stycznia 2017, Autor: Cezary Wenda

Prezydent Miasta Ełku 18 stycznia (środa) przyznał 11 stypendiów artystycznych z dziedziny śpiewu, tańca i muzyki na rok 2017. Stypendia otrzymały osoby szczególnie utalentowane, reprezentujące wysoki poziom artystyczny, jako wyraz uznania dla osiągnięć, a także jako wsparcie dalszego rozwoju artystycznego. Łączna wartość przyznanych stypendiów to 43 000 zł.

Dzisiaj w Urzędzie Miasta Ełku odbyło się spotkanie, podczas którego Prezydent Tomasz Andrukiewicz wręczył stypendia artystyczne z dziedziny śpiewu, tańca i muzyki na rok 2017.

O przyznanie stypendiów artystycznych wnioskowało 17 osób. Po zapoznaniu się z rekomendacją Kapituły, która oceniała wnioski Prezydent Ełku wybrał 11 osób. Stypendyści otrzymali wsparcie finansowe w celu rozwijania swych uzdolnień w różnych dziedzinach sztuki. Są to osoby szczególnie utalentowane, które prezentują wysoki poziom artystyczny:

1.    dr Rafał Sulima – muzyka,
2.
Wiktoria Zawistowska – śpiew,
3.
Wojciech Popielarz – muzyka,
4.
Mikołaj Zgódka – śpiew,
5.
Żaneta Rydzewska – muzyka,
6.
Gabriela Zadroga – muzyka,
7.
Klaudia Mużyło – śpiew,
8.
Kamila Guzewicz – śpiew,
9.
Kamil Przekop – muzyka,
10.
Cezary Chudziński – taniec,
11.
Diana Dołgoszej – taniec.

Łączna wartość przyznanych stypendiów artystycznych w roku 2017 to kwota 43 000 zł.

„Stypendyści stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Ełku w 2017 roku”:

WOJCIECH POPIELARZ - muzyka i taniec
Muzyk i kompozytor. Laureat konkursu kompozytorskiego „Homel” Białoruś. Autor muzyki do „Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II”. Laureat Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasługi Prezydenta RP. W ciągu swojej działalności muzycznej dał ok. 200 koncertów solo i kameralnych m.in. w Polsce, Rosji, Grecji, Włoszech, Francji, Belgii, Niemczech, USA, Litwie i Czechach.

MIKOŁAJ ZGÓDKA - śpiew
Solista, śpiewak operowy, wykonawca arii tenorowych. Chórzysta oraz solista Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Role w operach m.in. „Rzekoma Ogrodniczka” W. A. Mozarta (rola Hrabiego Belfiora); „Ariodante” G. F. Haendla (rola Lurcania); „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta (rola Księcia Tiamina) oraz „Karnawał Wenecki” A. Campa (rola Gracza). Brał udział w koncercie „Requiem d-moll” granym m.in. w Ełku.

ŻANETA RYDZEWSKA - muzyka
Kompozytorka i klarnecistka. Laureatka Festiwalu Młodych Twórców i Festiwalu Esperanto w Białymstoku. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Call for Scores” w Rotterdamie. Stypendystka programu J. i A. Kwaśniewskich „Młode talenty” oraz stypendystka rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Przewodnicząca Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

GABRIELA ZADROGA - muzyka
Wiolonczelistka. Uczennica Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza. Współpracuje z Ełcką Orkiestra Kameralną. Współuczestniczyła w koncertach chóru Kontrapunkt, m.in. „Requiem” W. A Mozarta; „Gloria” Vivaldiego oraz „Gloria” J. Ruttera. Uczestniczka wielu kursów muzycznych oraz lekcji mistrzowskich.

KLAUDIA MUŻYŁO - muzyka
Wokalistka. Uczennica Szkoły Estradowej II st. im. Anny German w Białymstoku. Współpracuje z Królewską Orkiestrą Symfoniczną dając koncerty w różnych miastach w Polsce. Uczestniczka licznych konkursów wokalnych o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym, a także projektów i warsztatów muzycznych.

KAMILA GUZEWICZ - śpiew
Animatorka o dużym dorobku przedsięwzięć kulturalno – społecznych. Zaangażowana w promocję oraz ocalenie od zapomnienia utworów i pieśni tradycyjnych. Kompozytorka aranżacji pieśni tradycyjnych w corocznym przedsięwzięciu Sobótki” w Rożyńsku, czyli inscenizacji wyrządzania Panny Młodej ze wsi. Prowadzi grupę śpiewu, gdzie uczy pieśni metodą tradycyjną. Brała udział w projekcie „Bardzo Młoda Kultura”.

dr RAFAŁ SULIMA - muzyka
Dyrygent chóru Kontrapunkt. Dawał liczne koncerty w Ełku i w kraju. Laureat wielu prestiżowych konkursów muzycznych. Wystąpił podczas Recitalu Organowego w Sanktuarium w Kevelaer (Niemcy). Wspólnie z chórem Kontrapunkt wziął udział w Europakonzert mit Gospel – Musik in Viersen (Niemcy). Udział, prelekcje i sympozja w trakcie wielu konferencji i seminariów muzycznych, w tym również międzynarodowych.

KAMIL PRZEKOP - muzyka
Multiinstrumentalista, gra na akordeonie, pianinie, gitarze, laureat wielu konkursów muzycznych (także międzynarodowych), bierze czynny udział w tworzeniu muzycznego wizerunku Ełku, twórca licznych projektów muzycznych (jak np. „Kraina Dobrej Muzyki” w Radiu Bayer Fm) i autor kompozycji.

CEZARY CHUDZIŃSKI - taniec
Uzdolniony młody tancerz tańca towarzyskiego, reprezentujący Uczniowski Klub Tańca Sportowego „Dwójka”- Ełk, zdobywca wysokich not na turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych, z pokazami tanecznymi uczestniczy w  wielu ełckich wydarzeniach kulturalnych

DIANA DOŁGOSZEJ - taniec
Uzdolniona młoda tancerka tańca towarzyskiego, reprezentująca UKTS „Dwójka”- Ełk, zdobywczyni wysokich not na turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych, z pokazami tanecznymi uczestniczy w  wielu ełckich wydarzeniach kulturalnych

WIKTORIA ZAWISTOWSKA - śpiew
Wybitna wokalistka - mezzosopran, studentka studiów doktoranckich z zakresu śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureatka między-narodowych konkursów wokalnych, uczestniczka licznych kursów i warsztatów śpiewu

Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Ełku przyznawane są od 2013 r. W ciągu 5 lat przyznano łącznie 43 stypendia.

Wszystkie dziedziny artystyczne, które reprezentowali stypendyści to: taniec – 10 osób, śpiew – 11 osób, muzyka – 17, fotografia – 2 osoby, literatura – 1 osoba, teatr – 1 osoba, organizacja przedsięwzięć kulturalnych – 1 osoba.

Łączna wartość przyznanych stypendiów artystycznych w latach 2013-2017 to kwota 185 000 zł.