Aktualności

Autor: Cezary Wenda | Data wpisu: 24 Lutego 2017
„Mój 1% dla Warmii i Mazur”
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego realizuje akcję społeczną, której celem jest promowanie i zachęcanie, w szczególności mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, do przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych organizacjom pożytku publicznego z naszego regionu również z Ełku. Termin składania zeznań podatkowych za rok 2016 mija 2 maja 2017 r.

W województwie warmińsko-mazurskim prawo do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych ma ponad 320 organizacji pożytku publicznego (w tym 13 z Ełku). W roku ubiegłym mieszkańcy Warmii i Mazur przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 16,3 mln zł, z czego ponad 4,3 mln zł trafiło do organizacji z naszego regionu.

Kto ma prawo odliczyć 1% podatku

Z takiego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy opodatkowani:

·         na zasadach ogólnych, czyli na podstawie skali podatkowej (niezależnie od źródła, np. umowy o pracę, zlecenia, praw autorskich, zbycia akcji),

·         podatkiem liniowym – od działalności gospodarczej,

·         ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

·         podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe.

Jak przekazać 1%?

W zeznaniu podatkowym nie musimy już podawać nazwy organizacji, którą chcemy wspomóc. Wystarczy, że wpiszemy w odpowiednim miejscu formularza numer KRS organizacji i kwotę, jaką chcemy jej przekazać.

Możemy wskazać np. konkretnego podopiecznego fundacji, który ma dostać nasze pieniądze, cel, na który chcemy aby organizacja przeznaczyła środki. Środki z 1% powinny być przekazane na realizację celów statutowych organizacji.

Termin składania zeznań podatkowych za rok 2016 mija 2 maja 2017 r.

Zachęcamy do przekazania 1% i organizacjom pożytku publicznego z naszego regionu również z Ełku.

Więcej informacji oraz baza organizacji na stronie: www.wspieramregion.pl