Autor: Cezary Wenda | Data publikacji: 27 Lutego 2017

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

27 Lutego 2017, Autor: Cezary Wenda

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbędzie się 1 marca 2017 r. W środę o godz. 12:00 zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej Siedziby Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ełku. Natomiast o godz. 18:00 odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny i „Żołnierzy Wyklętych” w katedrze św. Wojciecha w Ełku.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uchwalony został 3 lutego 2011 r. Ma na celu przywrócenie pamięci i oddanie należnej czci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę.

Środa 1 marca 2017 r.

godz. 12:00

• złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej Siedziby Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, który mieścił się w tym budynku w latach 1945-1956. (ul. Wojska Polskiego 1).

Tablica: „Ofiarom zbrodni Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ełku, który mieścił się w tym budynku w latach 1945-1956. Mieszkańcy miasta Ełku, Ełk 1 marca 2016 r.”

godz. 18:00

• Msza Święta w intencji Ojczyzny i „Żołnierzy Wyklętych” w katedrze św. Wojciecha w Ełku (ul. Kościuszki 16).

W Ełku 26 lutego 2017 r. odbył się także bieg uliczny ,,Tropem Wilczym” poświęcony pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na dystansie 1963 metrów (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. LALEK). W biegu wzięło udział ok. 400 uczestników.

Więcej na: www.mhe-elk.pl