Aktualności

Autor: Cezary Wenda | Data wpisu: 20 Kwietnia 2017
Nowy mammograf w miejskim szpitalu "Pro-Medica"
Nowoczesny sprzęt do wczesnego wykrywania raka piersi został zakupiony i zainstalowany w miejskim szpitalu "Pro-Medica" Sp. z o.o. Z bezpłatnego badania piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie wykonały badania mammograficznego w ciągu ostatnich 2 lat. A także kobiety na zlecenie lekarzy specjalistów z poradni onkologicznych. Łączny koszt urządzenia to ponad 200 tys. zł. Środki pochodziły z budżetu Miasta Ełku.

Aparat do mammografii został już zainstalowany w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej w budynku szpitala "Pro-Medica" Sp. z o.o. przy ulicy Baranki 24 (na poziomie -1) i zatwierdzony do użytku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie. Badania diagnostyczne wykonywane są już od końca marca 2017 r. Urządzenie działa bez zarzutu.

Z bezpłatnego badania piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie wykonały badania mammograficznego w ciągu ostatnich 2 lat. A także kobiety na zlecenie lekarzy specjalistów z poradni onkologicznych.

Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia i za najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Jest to badanie o wysokiej czułości pozwalające na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania.

W ramach inwestycji na łączną kwotę 215 514 tys. zł został zakupiony:

· Mammograf – 197 640 zł,

· Fantom do testowania parametrów technicznych aparatów mammograficznych – 1890 zł,

· Dwie kasety do zapisu cyfrowego – 15 984 zł.

Środki pochodziły z budżetu Miasta Ełku.

Więcej informacji oraz zapisy pod nr tel. 87 621-97-30 (do godz. 14:30).

Szpital "Pro-Medica" w Ełku Sp. z o.o., ul. Baranki 24.