Autor: Iga Urbanowicz | Data publikacji: 24 Lipca 2017

Włodarze polskich miast zgłaszają weto wobec zmian przyjętych przez Sejm RP

24 Lipca 2017, Autor: Iga Urbanowicz

W piątek 21 lipca prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz wraz prezydentami i burmistrzami uczestniczącymi w obradach Zarządu Związku Miast Polskich, podpisali apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zgłoszenie weta wobec przyjętych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustaw dotyczących sądownictwa w Polsce. Prezydent RP wziął pod uwagę apel skierowany przez samorządowców obradujących w Ełku.

Apel o zgłoszenie weta wobec przyjętych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustaw o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów podpisali prezydenci oraz burmistrzowie miast, którzy w piątek 21 lipca obradowali podczas posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich w Ełku. Apel podpisał również włodarz miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Nie ulega wątpliwości, że polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje reform, jednakże uchwalone zmiany niebezpiecznie umacniają przewagę władzy ustawodawczej i wykonawczej nad sądownictwem, nie stanowiąc jednocześnie odpowiedzi na zgłaszane od lat postulaty środowisk prawniczych i obywatelskich” – czytamy w treści listu skierowanego w piątek do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Włodarze polskich miast zwrócili również uwagę na pospieszny sposób uchwalenia nowego prawa w atmosferze gorących emocji, co nie przyczyniło się do jakości przyjętych przepisów. Sytuacja ta, ich zdaniem doprowadziła jednocześnie do znacznego zaostrzenia konfliktu politycznego.

Bez względu na to, po której stronie tego konfliktu opowiadają się poszczególni obywatele, dzisiaj powinno być jasne dla wszystkich, że ma on charakter destrukcyjny dla naszej Ojczyzny” – czytamy w dalszej części apelu.

W opinii prezydentów i burmistrzów podpisanych pod apelem w Ełku, w obecnej chwili tylko weto Prezydenta RP może obniżyć temperaturę sporu.

Apelujemy nie dlatego, że chcemy zanegować potrzebę zmian, lecz aby w tak ważnym obszarze były one wprowadzane odpowiedzialnie, z zachowaniem należytej powściągliwości, a także po szeroko zakrojonych konsultacjach społecznych.”