Aktualności

Autor: Cezary Wenda | Data publikacji: 03 Listopada 2017

Historia Ełku i okolic jest zapisana w nekropolii – wciąż pamiętamy

03 Listopada 2017, Autor: Cezary Wenda

Uczniowie klasy III F z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego W Ełku 27 października sprzątali groby na Cmentarzu Komunalnym i Wojskowym W Ełku. Zapalili znicze na nagrobkach żołnierzy oraz cywilów poległych w czasie I i II wojny światowej.

Symbolicznie upamiętnili miejsca, w których toczyły się burzliwe walki, ale sprzęgły losy wielokulturowej społeczności ełckiej i spoczywających tu Niemców, Rosjan oraz obywatela Francji. Po raz kolejny odwiedzono grób żołnierza AK, Władysława "Sępa" Świackiego, odznaczonego m.in. Orderem Virtuti Militari V klasy, patrona jednej z miejskich ulic.

Młodzież podzieliła się na zespoły, które same wybrały groby do sprzątania. Następnie młodzież została poproszona o opisanie swoich wrażeń, jakie towarzyszyły jej podczas wykonywania prac porządkowych.

Oto niektóre z wypowiedzi:

– Było to cudowne uczucie, że możemy zrobić coś nie tylko dla innych, ale dla siebie samego. Nie mogliśmy przejść obojętnie obok grobów zaniedbanych, na których roślinność przysłoniła prawie wszystko. Do tego stopnia, że jednego grobu niemalże  nie było widać. Myślę, że zrobiłyśmy coś pięknego - napisała Kornelia.

- Całkiem możliwe jest to, że bliscy nie żyją, dlatego grób jest zaniedbany – napisała Ola.

- Byłem dumny z mojej grupy, ze z takim zaangażowaniem podołaliśmy problemowi - podkreślał Radek.

– Napis: „Siostro ciężko mi bez Ciebie, moje serce płacze, bo nie widzi Ciebie” – zapadł mi w pamięci, dał sporo do myślenia, …Być może, gdybyśmy nie posprzątali tych grobów, na ich miejsce szybciej byliby pochowani inni? Chyba stanie się to moją tradycją co rok. Niewiele to kosztuje, a daje wielką satysfakcję – odnotowała Julka.

W czerwcu 2017 r., w ramach edukacji regionalnej „Regionalizm – patriotyzm jutra”,  młodzież odwiedziła Cmentarz Komunalny i Wojskowy w Ełku, aby poznać jego historię i lokalny kult zmarłych cywilów i osób uznanych za bohaterów poległych na polu chwały. Wyprawa była okazją do poznania historii miasta i okolic zapisaną na tablicach nagrobnych.

Wtedy właśnie, podjęto wspólną decyzję o podjęciu opieki nad grobami spoczywających tam osób, bo: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” – jak pisał poeta, ks. Jan Twardowski.

Scenariusz wycieczki – lekcji powstał podczas warsztatów „Regionalizm – patriotyzm jutra”. Napisali go wspólnie nauczyciele z II LO, historycy Wacława i Artur Jamrożkowie oraz polonistka Małgorzata Ladzińska.

Opracowała M. Ladzińska

Kategorie aktualnośći: