Aktualności

Autor: Cezary Wenda | Data wpisu: 22 Listopada 2017
Spotkanie ze sztuką „Malarskie emocje - Cierpienie”
Ełckie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie ze sztuką w ramach kolejnej edycji wykładów serii „Malarskie emocje”. Wykład pod hasłem „Cierpienie” odbędzie 23 listopada, o godz. 9:00 dla grupy zorganizowanych i o godz. 18:00 dla osób indywidualnych, w sali koncertowej Szkoły Artystycznej w Ełku. Spotkanie poprowadzi Edyta Mańczuk, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wstęp wolny.

W czwartek 23 listopada 2017 r. odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Malarskie emocje”. Tematem wykładu będzie „Cierpienie” ukazane na przykładzie takich dzieł jak: „Czarny ogień’’ Barneta Bewmana czy „Roztrzelanie’’ Andrzeja Wróblewskiego.

Wykłady odbędą się w Szkole Artystycznej w Ełku, ul. Armii Krajowej 21, w godz.:

·         9:00 - dla grupy zorganizowanych

·         18:00 - dla osób indywidualnych

Analiza dzieł z różnych epok pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak namalować cierpienie, żeby odczuli  go także widzowie (na przykładzie obrazu Barnet Bewmana „Czarny ogień’’ i „Roztrzelanie’’ Andrzeja Wróblewskiego).

Kontakt z dziełem sztuki opiera się na emocjach. Pejzaże, portrety i sceny rodzajowe emanują spokojem, smutkiem, lękiem, cierpieniem i radością. Czy te uczucia zawsze są prawidłowo interpretowane przez widza. Czy za powierzchowną radością może kryć się lęk?

Wykłady prowadzi Edyta Mańczuk, absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W ramach cyklu „Malarskie emocje” odbędą się następujące spotkania:

·       „Jak pokazać narodziny Boga” – 7 grudnia 2017 r.

Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej.  Zapraszamy na gawędę o różnych jego motywach w malarstwie europejskim (przykłady obrazów z różnych epok przedstawiające Boże Narodzenie).

·       „Lęk” – 11 stycznia 2018 r.

Jak namalować lęk? Muzealne galerie pełne są wyrażających lęk postaci. Odczytywanie tych emocji przybliża współczesnym widzom ich historie ( na podstawie obrazów Francisco Goya i „Krzyk’’ Edvarda Muncha).

·       „Spokój” – 22 lutego 2018 r.

Bezkres góralskiego krajobrazu lub martwa natura – tak najczęściej artyści przedstawiali spokój. Postrzegamy go w dziełach malarzy francuskich i romantycznych pejzażystów  (na podstawie obrazu  „Wędrowiec nad morzem’’ Davida  Friedricha i martwe natury Jeana Chardina). „Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka’’

·       „Wielkanoc” – 29 marca 2018 r.

Jajko to nie tylko symbol  życia i podstawowy składnik wielkanocnego śniadania, ale także wdzięczny artefakt, na którego punkcie obsesję miał król surrealizmu – Salvador Dali.

·       „Szczęście” – 26 kwietnia 2018

Szczęście… Czym tak naprawdę jest? Pojęcie to ma wiele znaczeń, można je rozmaicie rozumieć. Zapraszamy na zapoznanie się z motywem szczęścia w ujęciu Fragonarda, Boscha,  Chagalla…

Więcej na: www.eck.elk.pl