Autor: Cezary Wenda | Data publikacji: 15 Grudnia 2017

Mazurskie drzewko świąteczne na Placu św. Piotra

15 Grudnia 2017, Autor: Cezary Wenda

Papież Franciszek otrzymał prezent świąteczny z Polski. Mazurska choinka od 7 grudnia zdobi Plac Świętego Piotra, dodając jednocześnie blasku zbliżającym się świętom. Tego dnia papież spotkał się z polską delegacją. W audiencji wzięli udział m.in. przedstawiciele naszego miasta i regionu: prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, marszałek województwa Gustaw Brzezin, wojewoda Artur Chojecki, a także biskup ełcki Jerzy Mazur i metropolita warmiński Józef Górzyński.

Mazurska choinka przebyła długą drogę z Ełku do Watykanu - łącznie 2600 km w ciągu 12 dni. Była transportowana tylko w nocy, przez Niemcy, Austrię i Włochy. Teraz stała się jedną z głównych atrakcji świątecznych na Placu Świętego Piotra. Tradycję „Bożonarodzeniowej Choinki dla Papieża” zapoczątkował w 1982 r. papież Jan Paweł II. W 1997 r. przyjął w darze pierwsze polskie drzewko przekazane przez górali.

W czwartek 7 grudnia 2017 r. podczas audiencji Papież Franciszek spotkał się z polską delegacją, w której uczestniczyli m.in. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz Sekretarz Miasta Marcin Radziłowicz, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Brzezin i Wojewoda Artur Chojecki. Obecni byli także podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Andrzej Konieczny i przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz dyrekcji z Olsztyna. Diecezję Ełcką i Archidiecezję Warmińską reprezentowali bp Jerzy Mazur i abp Józef Górzyński. Papież Franciszek podziękował wszystkim polskim ofiarodawcom za tegoroczną Bożonarodzeniową Choinkę, a na koniec udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Miałem okazję, podobnie jak wiele osób z naszej delegacji, osobiście spotkać się z papieżem, przekazać życzenia i serdeczne pozdrowienia od mieszkańców naszego miasta. Chciałem powiedzieć więcej Ojcu Świętemu, jednak emocje które mi towarzyszyły, były tak silne, że nie byłem w stanie. To było dla mnie wyjątkowe przeżycie - powiedział Prezydent Andrukiewicz.

Tegoroczne świąteczne ozdoby, które zawisły m.in. na mazurskiej choince, zaprojektowały dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz mieszkańców Spoleto i Nursji – włoskich obszarów które w 2016 r. zostały poszkodowane w trzęsieniu ziemi. Ważnym elementem bożonarodzeniowego wystroju placu Świętego Piotra jest szopka, wykonana w stylu XVII-wiecznym. Bożonarodzeniowa choina została uroczyście podświetlona późnym popołudniem 7 grudnia. Wydarzenie było transmitowane przez liczne stacje telewizyjne i radiowe.

W swoim wystąpieniu Ojciec Święty wspomniał o naszym mieście, a przede wszystkim podkreślił, jak ważnym symbolem jest choinka, w szczególności dla dzieci które z niecierpliwością oczekują na Boże Narodzenie, – dodał Prezydent Ełku

Partnerami akcji „Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża” są m.in.: Miasta Ełk, Giżycko, Suwałki, Gmina Ełk, Powiat Ełcki, Powiat Gołdapski oraz Województwo Podlaskie.