Autor: Cezary Wenda | Data publikacji: 07 Lutego 2018

Sto pytań, sto odpowiedzi, sto nagród – to wszystko na setną rocznicę

07 Lutego 2018, Autor: Cezary Wenda

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę serdecznie zapraszamy do udziału w Ełckim Quizie Historycznym „Nasza Niepodległa”. Do wygrania 100 atrakcyjnych nagród i gadżetów promocyjnych.

Urząd Miasta Ełku we współpracy z Muzeum Historycznym w Ełku organizuje Ełcki Quiz Historyczny „Nasza Niepodległa”. Co miesiąc zadamy Państwu 10 pytań związanych tematycznie z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Co miesiąc 10 osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi, otrzyma nagrody i gadżety promocyjne.

Uwaga uczestnicy!

Odpowiedzi można udzielać TYLKO na adres e-mail: a.lewandowska@um.elk.pl

Każda osoba, która weźmie udział w quizie, proszona jest o podanie swojego: imienia, nazwiska (ewentualnie telefonu kontaktowego) oraz nazwy miasta w którym mieszka.

Przekazanie tych informacji będzie tożsame z udzieleniem zgody na ich publikację na stronie www.elk.pl, fb Urzędu Miasta Ełku oraz w aplikacji mobilnej.

Sprawdź, co wiesz o historii Polski, historii Mazur oraz historii Ełku.

Ełcki Quiz Historyczny „Nasza Niepodległa” – I Etap

(10 pytań – luty 2018):

1.      Jak długo trwał okres zaborów?

2.      W którym roku datę 11 listopada oficjalnie ustanowiono Narodowym Świętem Niepodległości?

3.      8 I 1918 prezydent USA W. Wilson ogłosił 14-punktową deklarację. Który z jej punktów dotyczył niepodległości Polski

4.      Podaj datę proklamowania niepodległości Polski przez Radę Regencyjną.

5.      Jakie tereny zostały przyznane Polsce w traktacie wersalskim z 1919 r.?

6.      Wymień przynajmniej jeden z pseudonimów Józefa Piłsudskiego z czasów działalności konspiracyjnej.

7.      Jaki urząd sprawował Józef Piłsudski w latach 1918–22 ?

8.      Podaj daty oraz miejsca urodzenia i śmierci Józefa Piłsudskiego.

9.      Jaką nazwę nosiła tajna organizacja o charakterze wojskowym, powstała z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w październiku 1914 r. w Warszawie z połączenia Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego?

10.   Jaką nazwę nosiły polskie formacje wojskowe, działające w latach 1914–17 po stronie państw centralnych, podporządkowane organizacyjnie Naczelnej Komendzie armii austro-węgierskiej, a politycznie i częściowo organizacyjnie Naczelnemu Komitetowi Narodowemu? Wywodziły się one z oddziałów strzeleckich Józefa Piłsudskiego i innych polskich organizacji wojskowo-niepodległościowych.

Na odpowiedzi czekamy do końca tygodnia (do niedzieli 11 lutego)

Więcej informacji udziela Pani Anna Lewandowska, e-mail: a.lewandowska@um.elk.pl,
tel: 87 732-62-74.

Poniżej regulamin konkursu: