Autor: Damian Kurowski | Data publikacji: 27 Kwietnia 2018

Miejskie obchody 2 i 3 maja

27 Kwietnia 2018, Autor: Damian Kurowski

Zapraszamy do udziału w ełckich obchodach Dnia Flagi (2 maja) oraz Święta Konstytucji 3 Maja, a także do wywieszenia flag państwowych i miejskich.

2 i 3 maja ełczanie będą mogli wziąć udział w miejskich obchodach świąt państwowych: Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja) oraz 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dla mieszkańców, jak co roku przygotowano atrakcyjny program. Zachęcamy również do wywieszenia flag państwowych i miejskich.

W ramach ełckich obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja), w trzech miejscach: przed Urzędem Miasta (godz. 10:00), na skwerze ks. Karola Foksa (godz. 11:30) oraz na placu miejskim przy Galerii „Brama Mazur” (godz. 12:30) Prezydent Ełku będzie wręczał mieszkańcom flagi narodowe oraz miejskie, a także okolicznościowe pocztówki niepodległościowe.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to dobra okazja by zamanifestować swoją postawę patriotyczną, chociażby poprzez wywieszenie flagi państwowej w oknach swoich domostw, czy zakładów pracy. W tym dniu ełczanie mogą również wywieszać flagi miejskie.

Natomiast w czwartek obchody Święta Konstytucji 3-Maja rozpoczną się o godz. 12:15 Mszą świętą w Katedrze św. Wojciecha w Ełku. Po Mszy odbędzie się przemarsz uczestników obchodów ulicami Kościuszki, Chopina do Parku Solidarności. W parku ok. godz. 13:50 przy pomniku „Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę” rozpoczną się uroczystości oficjalne. Dalsza część obchodów odbędzie się od godziny 15:00 na skwerze przy ul. Pułaskiego. Przewidziane są m.in.: występ kapeli Hanki Wójciak, spektakl dla dzieci, grochówka oraz gry i zabawy dla całej rodziny. Na zakończenie o godz. 19:00 odbędzie się „Potańcówka Pod Gwiazdami”.

Święto Narodowe Trzeciego Maja. Ustanowione przez Sejm Ustawodawczy w 1919 r. W czasach sowieckiego zniewolenia Polski zakazane, od w 1951 r. zniesione. Przywrócone zostało przez Sejm RP w 1990 r. Święto upamiętnia uchwalenie w dniu 3 maja 1791 r. przez Sejm Wielki pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, a drugiej po amerykańskiej na świecie.

2 maja (środa)
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

godz. 10:00 - 11:30 - Skwer przed Urzędem Miasta
godz. 11:30 - 12:15 -  Skwer ks. Karola Foksa
godz. 12:30 - 13:30 -  Plac Miejski przy Bramie Mazur

W programie także występy artystyczne, animacje i zabawy dla dzieci.

3 maja (czwartek)
227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

godz. 12:15
  • Msza Święta w katedrze św. Wojciecha w Ełku
Godz. 13:20
  • Przejście Miejskiej Orkiestry Dętej, Kompanii Honorowej Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, pocztów sztandarowych i delegacji do parku Solidarności ulicami miasta: Kościuszki, Chopina, Małeckich, Mickiewicza
godz. 13:50
  • Oficjalne uroczystości z udziałem Asysty Honorowej Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim w Parku Solidarności przy pomniku „Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę”
  • złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości
  • uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt
  • przemówienie Prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza
  • apel pamięci i salwa honorowa
  • składanie kwiatów
  • odprawa kompanii honorowej
godz. 15:00 - 18:30
  • Piknik przy ul. Pułaskiego: występ Kapeli Hanki Wójciak, spektakl dla dzieci „Julek Tuwim” Teatru Delikates, stoiska z rękodziełem, gry rodzinne, animacje dla dzieci, grochówka.
godz. 19:00 - 22:00
  • Potańcówka pod gwiazdami przy ul. Pułaskiego z DJ-em