Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 22 Maja 2018

Obchody Dnia Strażaka w Ełku

22 Maja 2018, Autor: Iga Arciszewska

Uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka odbył się w poniedziałek 21 maja na Placu Miejskim w Ełku. W Obchodach wziął udział m.in. Jarosław Zieliński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, st. bryg. Bogdan Wierzchowski Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz Tomasz Andrukiewicz Prezydent Miasta Ełku.

fot. arch. Radio 5

Obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka, to wyjątkowy moment w strażackiej służbie. Jest okazją do świętowania, ale i refleksji nad istotą tego wszystkiego, co składa się na szczególny zawód strażaka. Dlatego w poniedziałkowych uroczystościach wzięli udział obecni oraz emerytowani strażacy, przedstawiciele służb mundurowych, a także samorządowcy oraz posłowie.

Strażaków oraz przybyłych gości przywitał wiceminister Jarosław Zieliński, który m.in. podziękował za ofiarną służbę wszystkim strażakom oraz życzył, żeby zawsze było tyle powrotów z akcji, ile wyjazdów. Podczas tej uroczystości wiceminister przekazał również środki finansowe Ochotniczej Straży Pożarnej z miejscowości Mazury z przeznaczeniem na zakup utraconego w grudniu w wyniku kradzieży sprzętu.

Podczas uroczystości uhonorowani zostali strażacy z mazurskich komend. Najbardziej zasłużonym przyznano Medale za Długoletnią Służbę, odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, a także medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Uroczystość była także okazją do wręczenia podziękowań, nagród i awansów na wyższe stopnie służbowe.

Międzynarodowe święto strażaków obchodzone jest 4 maja, w tym dniu w Kościele katolickim przypada wspomnienie Świętego Floriana - żołnierza i męczennika za wiarę, od VIII w. uważanego za patrona od ognia, a także od wojny i powodzi.