Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 05 Czerwca 2018

Sto pytań, sto odpowiedzi, sto nagród – V etap konkursu

05 Czerwca 2018, Autor: Iga Arciszewska

Urząd Miasta Ełku we współpracy z Muzeum Historycznym w Ełku przeprowadza Ełcki Quiz Historyczny „Nasza Niepodległa”. Co miesiąc zadajemy Państwu 10 pytań związanych tematycznie z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Co miesiąc 10 osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi, otrzyma nagrody i gadżety promocyjne. Sprawdź, co wiesz o historii Polski, historii Mazur oraz historii Ełku.

W lutym, marcu, kwietniu i maju zadaliśmy Państwu po 10 pytań. Dzisiaj kolejne 10 pytań, do wygrania kolejnych 10 gadżetów. Zapraszamy wszystkich - tych, którzy już na pytania odpowiadali, ale także tych, którzy dopiero chcieliby wziąć udział w quizie.

Ełcki Quiz Historyczny „Nasza Niepodległa” – V etap

(10 pytań – czerwiec 2018):

1.      Z ilu brygad składały się utworzone w 1914 r. Legiony Polskie?

2.      Wymień nazwiska komendanta i dowódców I Brygady Legionów, utworzonej w grudniu 1914 r.

3.      Wymień nazwiska dowódców II Brygady Legionów, zwanej również Karpacką lub Żelazną, utworzonej w maju 1915 r. w Kołomyi.

4.      Wymień nazwiska III Brygady Legionów, która została utworzona w maju 1915 r.

5.      Jakie oddziały nosiły miano Polskiej Siły Zbrojnej (PSZ)?

6.      Którą z polskich formacji wojskowych walczących podczas I wojny światowej określano mianem „błękitnej armii”?

7.      Podaj imię i nazwisko generała rosyjskiego i polskiego, który w latach 1917–18 zorganizował i dowodził I Korpusem Polskim w Rosji.

8.      Podaj tytuł (jeden z dwóch używanych) oraz autorów tekstu pieśni I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, która do wybuchu II wojny światowej była nieoficjalnym hymnem armii polskiej; u schyłku lat 80. powróciła do repertuaru orkiestr wojskowych.

9.      Podaj nazwę formacji zbrojnych utworzonych w XI 1918–X 1919 w Wielkopolsce przez Komisariat Naczelnej Rady Ludowej.

10.  Jaką nazwę nosiła reprezentacja Polaków w armii rosyjskiej powołana 22 VI 1917 w Piotrogrodzie przez Ogólny Zjazd Wojskowych Polaków?

Na odpowiedzi czekamy do końca tygodnia (do niedzieli – 10 czerwca)

Przypominamy:

Odpowiedzi można udzielać TYLKO na adres e-mail: a.lewandowska@um.elk.pl

Każda osoba, która weźmie udział w quizie, proszona jest o podanie swojego: imienia, nazwiska (ewentualnie telefonu kontaktowego) oraz nazwy miasta w którym mieszka.

Przekazanie tych informacji będzie tożsame z udzieleniem zgody na ich publikację na stronie www.elk.pl, fb Urzędu Miasta Ełku oraz w aplikacji mobilnej.

Więcej informacji udziela Pani Anna Lewandowska, e-mail: a.lewandowska@um.elk.pl, tel: 87 732 62 74.

Poniżej regulamin konkursu:https://www.elk.pl/files/multimedia/files/72c8deb846374492e69b2ce275c11b16.pdf