Autor: Paweł Butwiłowski | Data publikacji: 08 Czerwca 2018

Ełk nagrodzony w Konkursie „Lider współpracy transgranicznej”.

08 Czerwca 2018, Autor: Paweł Butwiłowski

Podczas Kongresu Samorządów Polski i Litwy 7 czerwca w Suwałkach odbyła się gala wręczenia nagród i certyfikatów laureatom konkursu „Lider współpracy transgranicznej”. Miasto Ełk otrzymało tytuł wicelidera.

Miasto Ełk zostało nagrodzone jako samorząd najsprawniej i najskuteczniej podejmujący inicjatywy współpracy transgranicznej na pograniczu polsko-litewskim w obszarze Kultura Sport, Turystyka, wśród miast powyżej 40 tyś. mieszkańców, które zgłosiły się do konkursu.
Spotkanie miało także na celu podsumowanie dotychczasowych 20 lat polsko-litewskiej współpracy transgranicznej i omówienia bieżących wyzwań w tym zakresie.

Podczas Kongresu omówiono:
  • Wyzwania współpracy transgranicznej: możliwości, silne partnerstwa i wspólne zagrożenia,

• Transgraniczna opieka zdrowotna,

• Rola marki lokalnej w budowaniu wizerunku pogranicza - Jak efektywnie pozyskiwać i wydawać środki UE,

• Samorząd terytorialny a MŚP i NGO – modele współpracy,

• Turystyka motorem rozwoju regionów.

Kongres został zorganizowany przez Stowarzyszenie Euroregion Niemen we współpracy z Biurem Euroregionu Niemen w Mariampolu, Samorządem Województwa Podlaskiego oraz Związkiem Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.