Autor: Magdalena Nowikowska | Data publikacji: 31 Sierpnia 2018

Zbliża się koniec wakacji i czas wrócić do szkolnej ławki

31 Sierpnia 2018, Autor: Magdalena Nowikowska

W nowym roku szkolnym 2018/2019 ok. 12 660 uczniów podejmie naukę w Ełku, w tym ok. 7840 uczniów w placówkach, dla których organem prowadzącym jest samorząd miasta.

Miejskie publiczne jednostki oświatowe to obecnie: 7 przedszkoli, 8 szkół podstawowych, Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Sportowych, a także Centrum Edukacji Ekologicznej (placówka oświatowa wychowania pozaszkolnego).

Zestawienie obejmuje żłobek, przedszkola, podstawówki i liceum w których w nowym roku szkolnym 2018/2019 łącznie ok. 7840 dzieci i młodzieży podejmie edukację w placówkach prowadzonych przez Miasto Ełk.

Ponadto w zestawieniu znalazły się także niepubliczne placówki edukacyjne (przedszkola, punkty przedszkolne oraz żłobki) w Ełku, do których będzie uczęszczać ok. 770 uczniów, dla których organami prowadzącymi są inne podmioty niż samorząd miasta.

Natomiast w szkołach prowadzonych przez Powiat Ełcki planowane jest przyjęcie ok. 3700 uczniów, oraz w szkołach niepublicznych ok. 350 uczniów.

I. Miejskie publiczne jednostki oświatowe:

• 7 przedszkoli

• 8 szkół podstawowych

• Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Sportowych

• Centrum Edukacji Ekologicznej – placówka oświatowa wychowania pozaszkolnego (edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych)

Przedszkola:

• Liczba wychowanków ogółem: 1755 (przedszkola – 1630, żłobek – 125)

• Liczba oddziałów ogółem: 73 (67 oddziały przedszkolne + 5 oddziałów żłobkowych)

• Liczba grup integracyjnych: 4 (MP ”Światełko” – 3, MP ”Słoneczna Ósemka” - 1)

W stosunku do roku szkolnego 2017/2018 - wzrost o 4 oddziały przedszkolne

Oddziały przedszkolne „zerowe” przy szkołach podstawowych:

• Liczba wychowanków ogółem: 233

Szkoły Podstawowe:

Liczba uczniów bez oddziałów przedszkolnych, tzw. „zerowych”

• Liczba uczniów ogółem - 5765, w tym 603 uczniów w oddziałach gimnazjalnych

• Liczba uczniów w oddziałach klasy I-szej SP- 685

• Liczba klas integracyjnych - 17, w tym 3 gimnazjalne

• Liczba klas sportowych – 35,5 w tym 4,5 gimnazjalne

Liceum Ogólnokształcące (wchodzące w skład Zespołu Szkół Sportowych)

• Liczba uczniów - 91

• Liczba uczniów w pierwszej klasie liceum - 28

• Liczba klas sportowych - 1

W stosunku do roku szkolnego 2017/2018 - wzrost o 34 oddziały w tym 24 oddziały gimnazjalne w strukturze organizacyjnej SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3, SP nr 9, ZSS.

Dotychczasowe gimnazja prowadzone przez Miasto Ełk - w trybie uchwały Rady Miasta Ełku /luty 2018/ - zostały włączone do ośmioletnich szkół podstawowych:

• Gimnazjum nr 1 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ełku do SP nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ełku,

• Gimnazjum nr 3 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku do SP nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku

• Gimnazjum nr 4 w Ełku do SP nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku

• Gimnazjum Sportowe do SP w Zespole Szkół Sportowych.

Z racji przekształcenia Gimnazjum nr 2 w Ełku w Szkołę Podstawową nr 1 w roku szkolnym 2017/2018 – uczniowie klasy III dotychczasowego Gimnazjum nr 2 zostali ujęci w strukturze organizacyjnej Szkoły Podstawowej nr 1 na rok szkolny 2018/2019.

Z dniem 1 września 2018 r. - w wyniku włączenia gimnazjów do szkół podstawowych 603 uczniów gimnazjalistów będzie kontynuować naukę na poziomie gimnazjalnym kl. III – jako klasy gimnazjalne dotychczasowych gimnazjów.

W roku szkolnym 2018/2019 – w strukturze organizacyjnej SP nr 5 im. Marii Konopnickiej została uwzględniona tzw. klasa przyszpitalna (realizacja zajęć wychowawczych i dydaktycznych - na Oddziale Dziecięcym w szpitalu miejskim).

Liczba etatów nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi w placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Ełk

Liczba etatów nauczycieli w szkołach i przedszkolach ogółem – 835, w tym:

• w szkołach – 701

• w przedszkolach – 134

Liczba etatów pracowników administracji i obsługi w szkołach i przedszkolach ogółem – 339, w tym:

• w szkołach – 185

• w przedszkolach i żłobku – 155

II. Niepubliczne jednostki oświatowe - wpisane do Rejestru prowadzonego w Urzędzie Miasta Ełku:

Niepubliczne Żłobki:

• Dwa żłobki

• Liczba uczniów ogółem: 54

Niepubliczne Punkty Przedszkolne:

• Trzy punkty przedszkolne

• Liczba uczniów ogółem: 45

Niepubliczne Przedszkola:

• Dziesięć przedszkoli

• Liczba uczniów: 640 (sierpień 2018)

III. Niepubliczne Gimnazjum dla Dorosłych w Ełku - przy ul. Dąbrowskiego 16

Niepubliczne Gimnazjum dla Dorosłych w Ełku – ok. 30 słuchaczy.

W roku szkolnym 2018/2019 - kontynuacja nauki na poziomie klasy III.