Autor: Magdalena Nowikowska | Data publikacji: 16 Października 2018

Sto pytań, sto odpowiedzi, sto nagród – to wszystko na setną rocznicę

16 Października 2018, Autor: Magdalena Nowikowska

Urząd Miasta Ełku we współpracy z Muzeum Historycznym w Ełku przeprowadza Ełcki Quiz Historyczny „Nasza Niepodległa”. Co miesiąc zadajemy Państwu 10 pytań związanych tematycznie z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Co miesiąc 10 osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi, otrzyma nagrody i gadżety promocyjne. Sprawdź, co wiesz o historii Polski, historii Mazur oraz historii Ełku.

Dzisiaj kolejne 10 pytań, do wygrania kolejnych 10 gadżetów. Zapraszamy wszystkich - tych, którzy już na pytania odpowiadali, ale także tych, którzy dopiero chcieliby wziąć udział w quizie.

Ełcki Quiz Historyczny „Nasza Niepodległa” – IX etap

(10 pytań – październik 2018):

1. Czym była „Organizacja A”?

2. Jaką nazwę nosiło działające w latach 1917–18 w Królestwie Polskim ugrupowanie tzw. lewicy niepodległościowej, w której skład wschodziły PPS, PSL, Stronnictwo Niezawisłości Narodowej oraz Zjednoczenie Stronnictw Demokratycznych, które głosiło hasła republikańskie i demokratyczne oraz program budowy niepodległego państwa polskiego?

3. Jaką nazwę nosił pierwszy rząd polski utworzony w Lublinie w nocy z 6 na 7 XI 1918 z udziałem działaczy Komisji Porozumiewawczej Stronnictw Demokratycznych oraz piłsudczykowskiej Organizacji A?

4. Kto był premierem Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej?

5. Wymień główne postanowienia tzw. „Małej Konstytucji” uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy 20 II 1919.

6. Kto był premierem rządu powołanego 17 XI 1918 przez Józefa Piłsudskiego?

7. Czym była Polska Komisja Likwidacyjna?

8. Podaj imię i nazwisko marszałka Sejmu Ustawodawczego w latach 1919–22.

9. Podaj datę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji po odzyskaniu niepodległości.

10. Podaj głównie postanowienia konstytucji marcowej.

Na odpowiedzi czekamy do końca tygodnia (do niedzieli – 21 października)

Przypominamy:

Odpowiedzi można udzielać TYLKO na adres e-mail: a.lewandowska@um.elk.pl

Każda osoba, która weźmie udział w quizie, proszona jest o podanie swojego: imienia, nazwiska (ewentualnie telefonu kontaktowego) oraz nazwy miasta w którym mieszka.

Przekazanie tych informacji będzie tożsame z udzieleniem zgody na ich publikację na stronie www.elk.pl, fb Urzędu Miasta Ełku oraz w aplikacji mobilnej.

Więcej informacji udziela Pani Anna Lewandowska, e-mail: a.lewandowska@um.elk.pl,
tel: 87 732-62-74.

Poniżej regulamin konkursu: