Aktualności

Autor: Magdalena Nowikowska | Data wpisu: 13 Grudnia 2018
Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
W trakcie obchodów 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyło się spotkanie ełckich internowanych z młodzieżą szkolną, następnie zostały złożone kwiaty pod Pomnikiem Poległych za Wolną i Niezawisłą Polskę, a w południe odbyła się Msza św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.

Dzisiaj (13 grudnia) w Ełku odbyły się obchody 37. rocznicy wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. W uroczystościach wzięli udział m.in. ełccy internowani i przedstawiciele Solidarności. Obecny był także Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz. 

W ramach obchodów internowani oraz Prezydent Ełku spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 im. Danuty Siedzikówny Inki. Podczas tego spotkania internowani podzielili się swoimi doświadczeniami i historią z tamtego trudnego okresu.

Uroczystości zakończyły się Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego.

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, dekretem Rady Państwa został ogłoszony stan wojenny. Władzę objęła utworzona 12 grudnia Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. Kolejne lata przyniosły nasilone działania środowisk opozycyjnych a także represje władz komunistycznych.