Autor: Paweł Butwiłowski | Data publikacji: 06 Czerwca 2019

Dzień Patrona Miasta

06 Czerwca 2019, Autor: Paweł Butwiłowski

W sobotę 8 czerwca mija 20 lat od wizyty Papieża Jana Pawła II w Ełku. Z tej okazji w Dniu Patrona Miasta zaplanowano szereg inicjatyw.

8 czerwca mija 20 rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Ełku. W Mszy Świętej którą Papież sprawował w 1999 r. w Ełku, udział wzięło ok. 300 tys. wiernych z Polski i zagranicy. Dzień 8 czerwca od 2014 r. obchodzony jest jako Dzień Patrona Miasta Ełku – św. Jana Pawła II.

W ramach obchodów odbędą się następujące wydarzenia:

·         15.00–18.00 Piknik Rodzinny „Rodzina wolna od niemocy” (Parku Kopernika)

·         15.30-16.00 VII Marsz dla Życia i Rodziny (Kościół NSJ – Park Kopernika)

·         18.00–19.00 Koncert Zespołu Dzieło Fundacji Nowego Tysiąclecia (Plac Jana Pawła II)

·         19.00–20.00 Msza Święta z okazji Dnia Patrona Miasta (Plac Jana Pawła II)

·         20.00–21.00 Czuwanie „Z serca płynie miłość w czynie” (Park Kopernika)

Zobacz film:

Więcej o Dniu Patrona.

23 grudnia 2013 r. do prezydenta Ełku wpłynął wniosek podpisany przez 4 144 mieszkańców Ełku o wszczęcie procedury ustanowienia Jana Pawła II patronem Miasta Ełku.

W styczniu 2014 r. Rada Miasta Ełku pozytywnie zaopiniowała wniosek mieszkańców o ustanowienie Jana Pawła II patronem Miasta Ełku. Radni upoważnili Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta do przekazania Ełckiej Kurii Diecezjalnej wniosku mieszkańców o wszczęcie procedury kościelnej w Stolicy Apostolskiej. Radni zaproponowali też (zgodnie z wnioskiem ełczan), żeby dzień 8 czerwca był Świętem Patrona Miasta Ełku (8 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II odwiedził Ełk w trakcie pielgrzymki do Polski).

W 2014 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na podstawie uprawnień danych przez papieża Franciszka, uznała Świętego Jana Pawła II za patrona i orędownika u Boga prześwietnego miasta Ełku.