Aktualności

Autor: Wiktoria Hańczyc | Data wpisu: 04 Października 2019
20 lat współpracy miast partnerskich Ełk-Nettetal
W tym roku obchodzimy dwudziestolecie współpracy partnerskiej między miastami Ełk i Nettetal. Z tej okazji w dniach od 2 do 6 października gościmy w Ełku delegację z Niemiec, na czele z Burmistrzem Nettetal. Goście wezmą udział w wielu wydarzeniach, m.in. w rozstrzygnięciu III Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Siegfrieda Lenza. Zobacz film!

W czwartek część delegacji uczestniczyła w koncercie Międzynarodowej Orkiestry i Solistów, w którym wzięła udział m.in. młodzież z miasta partnerskiego Nettetal. Wydarzenie odbyło się w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży między Zespołem Szkół Państwowych w Ełku a uczniami Werner-Jaeger-Gymnasium z Nettetal.

Dzisiaj (4 października) w Urzędzie Miasta Ełku odbyło się oficjalne spotkanie delegacji z miast partnerskich Ełku i Nettetal. W spotkaniu osobiście uczestniczył Christian Wagner Burmistrz Nettetal. Towarzyszyli mu członkowie partnerstwa naszych miast i przedstawiciele urzędu: Pani Renate Dyck – przewodnicząca Komisji Kultury i Partnerstwa Miast Rady Miasta Nettetal, Pani Ramona Grosse oraz Panowie Berthold Marusczyk, Norbert Muller, Norbert Schneider. Obecna była również Pani Barbel Wiesensse – prezes Stowarzyszenia Dawnych Mieszkańców Powiatu Ełckiego. Podczas wizyty zebrani goście obejrzeli krótki film podsumowujący najciekawsze wydarzenia z 20 lat współpracy.

Film podsumowujący współpracę

https://www.youtube.com/watch?v=7AxzoAdYF7Q&t=287s

Film ze spotkania w Urzędzie Miasta

https://www.youtube.com/watch?v=6eooB0GeJbs

Nasze Miasto reprezentował Tomasz Andrukiewicz Prezydent Ełku. Na spotkaniu obecni byli również Marek Chojnowski Starosta Ełcki, Mirosław Hołubowicz Zastępca Prezydenta Ełku, Bogusław Wisowaty Wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz Ewa Awramik Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Ełku.

Po spotkaniu goście udali się na zwiedzanie miasta. Odwiedzili m.in. najnowsze inwestycje: halę sportową Zespołu Szkół Sportowych, nową plażę miejską oraz korty tenisowe. Dodatkowo odwiedzili także Muzeum Historyczne, Park Naukowo-Technologiczny oraz Park Kopernika.

W sobotę goście wezmą udział w oficjalnym rozstrzygnięciu III Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Siegfrieda Lenza. Podczas wydarzenia obecna będzie żona pisarza, Ulla Lenz, a także Zastępca Ambasadora Niemiec w Polsce.

Okres 20 lat wzajemnej współpracy owocował w podejmowanie wielu inicjatyw, które pozwoliły na wymianę doświadczeń z różnych obszarów. Przede wszystkim dotyczą one sportu, kultury i turystyki. Podczas współpracy miało miejsce także wiele wydarzeń integrujących środowiska obu miast, m.in.:

  • Tydzień Ełku w Nettetal 2006 (około 200 osób z Ełku odwiedziło Nettetal, w tym: Ełcki Teatr Tańca, chór Kontrapunkt, rzeźbiarze i sportowcy),
  • Spływ kajakowy Ełk- Nettetal 2007 (w ciągu 35 dni trzej uczestnicy spływu pokonali 1 857 km),
  • Tydzień Nettetal w Ełku 2008 (do Ełku przyjechało około 200 gości z Nettetal),
  • Wędrówka piesza Ełk- Nettetal 2009 (sportowy wyczyn dokonany przez Państwo Else i Martin Bayer’ów. Mieszkańcy Nettetal pokonali trasę między naszymi dwoma partnerskimi miastami pieszo),
  • Udział delegacji z Nettetal w uhonorowaniu Siegfrieda Lenza tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Ełku” 2011 (był jednym z najwybitniejszych niemieckich pisarzy, urodzonym w Ełku),
  • Mini Euro 2012 (czterodniowe wydarzenie na ełckim stadionie, w którym wzięły udział  drużyny z Włoch, Niemiec, Litwy i Polski),
  • Mini Mundial 2014 (mundial organizowany przez Nettetal, na którego zaproszenie pojechała delegacja z Ełku),
  • Współpraca chórów Ełku i Nettetal (wzajemne wymiany młodzieży), 
  • Stulecie Niepodległości Polski 2018 (wspólnie świętowanie setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz udział w różnego rodzaju wydarzeniach m.in.: w Biegu Niepodległości).