Autor: Wiktoria Hańczyc | Data publikacji: 20 Listopada 2019

Projekt budżetu na rok 2020

20 Listopada 2019, Autor: Wiktoria Hańczyc

Prawie 355 mln zł na wydatki w tym ok. 62 mln zł na inwestycje – znamy założenia przyszłorocznego budżetu Miasta Ełku. Przez najbliższe tygodnie radni będą analizowali projekt dokumentu oraz wnosili swoje uwagi i opinie. Przyjęcie budżetu zaplanowano w grudniu.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych do 15 listopada 2019r. wójtowie, burmistrzowie i prezydenci przedkładają radom projekty budżetów.

Rok 2020 jest trudnym rokiem dla budżetów gmin w całej Polsce, w obliczu zmian ustawy o PIT oraz drastycznego wzrostu wydatków w oświacie (na które rząd nie przekazał wystarczających środków), w wyniku podniesienia minimalnej płacy i wzrostu wynagrodzeń, co samo w sobie jest korzystnym rozwiązaniem, to jednak skutki ich pokrycia zostały przerzucone na gminy, w tym także na miasto Ełk.

- Rok 2020 w całej Polsce dla prawie wszystkich gmin, powiatów i województw będzie szczególny, ponieważ zmienia się ustawa o PIT, wzrasta wynagrodzenie zasadnicze, wzrastają wydatki w oświacie, a nam jako samorządowi zmniejszono dochody. Dodam, że na rok przyszły będziemy mieli prawie 18 mln zł mniej niż spodziewaliśmy się, niż to wynikało z dotychczasowej praktyki – powiedział prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Dochody w 2020 r. przewidziane są na poziomie 321 mln zł, w tym subwencje z budżetu państwa wyniosą 69,8 mln zł. Udział w podatkach stanowiących dochód z budżetu państwa (od osób fizycznych i osób prawnych) planowane są na poziomie 49,1 mln zł, a wpływy z podatków  i opłat lokalnych – 88,1 mln zł oraz ze sprzedaży nieruchomości 3 mln zł.

Wydatki osiągną poziom 354,5 mln zł, w tym będą to wydatki bieżące 290,8 mln zł m.in. na: oświatę i wychowanie, pomoc społeczną, ochronę zdrowia, świadczenia rodzinne, gospodarkę gruntami i mieszkaniową, bezpieczeństwo, oświetlenie, oczyszczanie miasta, zimowe utrzymanie dróg, komunikację miejską, utrzymanie komunalnych budynków mieszkalnych, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego oraz kulturę fizyczną. Z kolei na wydatki majątkowe zaplanowano kwotę 63,6 mln zł, w tym na inwestycje i zakupy inwestycyjne – 62,16 mln zł.

W 2020 r. łącznie budżet miasta został uszczuplony o ok. 17,6 mln zł. W wyniku zmniejszenia PIT-u budżet Miasta Ełku straci 5 mln zł, a o 12 mln zł wzrosną wydatki na oświatę - to pokazuje, że samorząd musi pozyskać fundusze dodatkowe w ramach wolnych środków z lat ubiegłych, albo w ramach kredytu lub obligacji.

- Niestety zauważamy pewną centralizację, która dotyka samorządy, gdzie na zadania państwowe nie przekazywane są nam odpowiednie kwoty i to, co mamy na rozwój przeznaczamy na zadania, które powinno sfinansować Państwo. Ale mimo, że będzie to budżet konieczności, gdzie będziemy starali się zaciskać pasa, musimy go zrealizować. Po to zostaliśmy wybrani samorządowcami, żeby zrealizować zadania na rzecz mieszkańców – dodaje prezydent Ełku.

Planowany deficyt budżetowy w wysokości 33,5 mln zł pokryty zostanie z wolnych środków z lat ubiegłych oraz emitowanych obligacji komunalnych.

Mimo trudności ełcki samorząd będzie realizował szereg inwestycji, ale nie tak dużo i nie na miarę wszystkich oczekiwań. Przyjęto zasadę, że w pierwszej kolejności realizowane będą te inwestycje, które mają pozyskane zewnętrzne źródło finansowania, np. z UE lub budżetu państwa.

Na inwestycje w roku 2020 zaplanowano kwotę 62,16 mln zł.
Wśród zaplanowanych inwestycji (w tym także tych dofinansowanych ze środków unijnych) będą m.in.: rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełk – zakup 5 autobusów hybrydowych (3 z dostawą w 2020 r. i 2 z dostawą w 2021 r.); budowa ul. Norwida w Ełku na odcinku od skrzyżowania z ul. Emilii Plater do ul. Matejki; budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Kolejowej w Ełku; rozbudowa bazy Szkoły Podstawowej nr 5 na os. Jeziorna oraz budowa przedszkola i żłóbka w tym obszarze; termomodernizacja 6 budynków publicznych – ełckich szkół i przedszkoli; budowa hali lodowiskowej z zapleczem socjalnym, modernizacji budynków mieszkalnych czy kontynuacja rozbudowy Ełckiego Centrum Kultury.

Zaplanowano także obowiązkowe rezerwy na nieprzewidziane zadania i na zarządzanie kryzysowe w wysokości 2,6 mln zł.

Ponad 2 mln zł dla organizacji pozarządowych
Jak co roku w budżecie miasta przewidziano środki, z których korzystać mogą ełckie organizacje pozarządowe w ramach otwartego konkursu ofert. W 2020 r. na ten cel zaplanowano kwotę 1 mln 795 tys. zł oraz 240 tys. zł na inicjatywy lokalne - w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy Ełku mogą ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z najbliższym otoczeniem budynku: wykonanie zieleńców, placów zabaw, zakup ławek, koszy, poprawa elewacji itd. Tym narzędziem samorząd miasta chce pobudzać aktywność obywatelską ełczan i włączać w zarządzanie sprawami miasta.

Dotacje na remonty zabytków
Od 2011 r. Prezydent Ełku ogłasza nabór wniosków w ramach konkursu o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanym do rejestru zabytków położonych w Mieście Ełku. W 2020 roku wielkość kwoty przewidzianej do rozdysponowania w konkursie to 150 tys. zł.

Dotacje na wymianę źródła ciepła
W 2020 zaplanowano kwotę 100 tys. zł  na udzielenie dotacji za wykonaną modernizację systemów grzewczych budynków i lokali, w ramach ochrony środowiska na terenie miasta Ełku.

System stypendialny
W ramach posiadanych i pozyskanych środków samorząd miasta wspiera aktywnych, zdolnych i kreatywnych ełczan, nie zapominając jednak o uczniach wymagających wsparcia finansowego.
Na miejski system stypendialny składają się: stypendia sportowe i nagrody – 170 tys. zł; stypendia artystyczne – 45 tys. zł; stypendia za aktywność społeczną i wyniki w nauce – 60 tys. zł, a także stypendia socjalne dla uczniów – 150 tys. zł.