Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 27 Maja 2020

Ekorozwój i ochrona środowiska

27 Maja 2020, Autor: Iga Arciszewska

Ełk jako miasto ekologiczne w ciągu ostatnich 30 lat zrealizował szereg działań mających na celu poprawę stanu środowiska naturalnego oraz zapewnienie jak najwyższego poziomu jego ochrony. Były to zarówno inicjatywy chroniące wodę, powietrze, jak i glebę. Wśród najważniejszych przedsięwzięć służących osiągnięciu tych celów należy wymienić m.in. budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, rekultywację starego wysypiska śmieci, czy też poprawę gospodarki wodno – ściekowej w naszym mieście.

Inicjatywy proekologiczne w latach 1990 - 1999

Miasto Ełk przystąpiło do obszaru funkcjonalnego „Zielonych Płuc Polski” w 1992 r., a za opracowany program ekorozwoju „Ełk – miasto ekologiczne” otrzymało Nagrodę Forda. W tym też okresie nastąpiło pierwsze przejęcie od Gminy Ełk gruntów zlokalizowanych w Siedliskach, z przeznaczeniem pod wysypisko śmieci. Rok później miasto przejęło od Gminy Ełk kolejne tereny, tym razem pod oczyszczalnią ścieków w Nowej Wsi Ełckiej oraz ujęciem wody w Przykopce.

W 1993 r. i 1994 r. w Ełku organizowane było Wielkie Sprzątanie Mazur, w ramach którego podejmowano m.in. przedsięwzięcia oczyszczania Jeziora Ełckiego i koryta rzeki Ełk. Do 1995 r. prowadzona była również inwestycja rozbudowy i modernizacji stacji Uzdatniania Wody w Ełku, w której w 1998 r. wprowadzona została technika naświetlania ultrafioletem wody transportowanej do miasta, czyli proces dezynfekcji. Dzięki temu aktualnie woda ta spełnia kryteria wód mineralnych butelkowanych i można ja pić „prosto z kranu”. Lata 1995 – 1997 to realizacja I etapu modernizacji oczyszczalni ścieków w Nowej Wsi Ełckiej, II etap przeprowadzony został w latach 1998 – 2000.

Ełk jako członek Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć "Energie Cites" w 1996 r. przystąpił do realizacji Projektu Promocji Efektywnego Oświetlenia w Polsce, dzięki któremu miasto zmniejszyło zapotrzebowanie na energię elektryczną, a mieszkańcy mogli nabyć w promocyjnych cenach świetlówki kompaktowe. Z kolei w celu ograniczenia „niskiej emisji” zanieczyszczeń powietrza miasto od 1997 r. do 2009 r. realizowany był program dofinansowywania, ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska wymiany w mieszkaniach ogrzewania węglowego na olejowe, gazowe lub elektryczne.

 

Dalsza ochrona środowiska w latach 2000 – 2010

W latach 1999 – 2009 miasto przeprowadziło rekultywację północnego akwenu Jeziora Ełckiego. Inwestycja prowadzona była metodą napowietrzania wód głębinowych oraz dezaktywacją fosforu. Z kolei w latach 2004 – 2006 zrealizowany został III etap modernizacji Oczyszczalni Ścieków w Nowej Wsi Ełckiej, który dostosował oczyszczalnię do wymogów Unii Europejskiej.

Natomiast w 2005 r. w budynku przy ul. Parkowej działalność rozpoczęło Centrum Edukacji Ekologicznej, które jako placówka oświatowa przejęło rolę propagowaniu idei ekorozwoju miast i edukacji ekologicznej następnych pokoleń. W 2009 r. w budynku zastosowane zostały odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

 

Lata 2011 – 2020

Lata 2010 – 2012 to dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii w ełckich jednostkach miejskich: Parku Wodnym oraz Zespole Szkół Samorządowych.

W 2012 roku zakończyła się realizacja jednej z największych w naszym województwie inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, czyli budowa najnowocześniejszego w Europie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych wraz ze składowiskiem odpadów w Siedliskach koło Ełku. Inwestycja objęła zasięgiem 158 tys. mieszkańców z terenu 12 okolicznych samorządów. Przeprowadzono również prace związane z zagospodarowaniem 4 ha starego wysypiska śmieci, dzięki którym teren ten został m.in. oczyszczony i zasiany trawą.

Od roku 2012 r. miasto kontynuuje program ochrony powietrza i udziela dotacji za wykonaną modernizację systemów grzewczych lokali i budynków. Programem tym razem, oprócz osób fizycznych objęte są również osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy. W 2013 roku wdrożony został także nowy system gospodarki odpadami w mieście. Ełk włączył się również do ogólnopolskiego bezpłatnego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.

 

W latach (2007 – 2020) PWiK realizowało dwa duże projekty pn. „Poprawa gospodarki wodno – ściekowej aglomeracji Ełk” oraz Poprawa gospodarki wodno – ściekowej aglomeracji Ełk II”. Inwestycje były związane z utrzymaniem standardu technicznego stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków. Obejmowały też budowę monitoringu sieci oraz uzbrojenie terenów budowlanych i modernizację istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w mieście.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej  w 2017 r. zakończyło budowę instalacji odpylania w ciepłowni. Inwestycja ta niemal w 100% wyeliminowała emisję pyłów do atmosfery. Z kolei w 2018 r. zakończyła się rozbudowa ciepłowni, w ramach której zainstalowany został nowy biomasowy, kondensacyjny i bezdymowy kocioł opalany zrębkami drewna pochodzenia leśnego (drewno odpadowe po wyrębie lasu). Dzięki temu zmniejszyła się emisja CO2 i tlenków siarki do atmosfery.

Miejski Zakład Komunikacji w latach 2015 – 2020 zakupił 16 używanych autobusów eliminując jednocześnie z floty autobusy o gorszych parametrach i gorszym stanie technicznym. W ramach projektu „Rozwój Zrównoważonego transportu publicznego w mieście Ełku” MZK kupiło 6 autobusów hybrydowych. W 2019 r. trzy, a kolejne trzy wzbogacą flotę jeszcze w 2020 r.  Napęd hybrydowy oznacza, że autobusy posiadają dwa silniki: elektryczny i spalinowy. Zaletą tego typu rozwiązania jest ekologia – pojazdy spełniają normy emisji spalin, oszczędność zużycia paliwa - co wpływa na poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji spalin, a także niska emisja hałasu.

Kategorie aktualnośći: