Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 27 Maja 2020

30 lat przemian w mieniu komunalnym

27 Maja 2020, Autor: Iga Arciszewska

Nie ulega wątpliwości, że okres funkcjonowania samorządów miejskich jest czasem, w którym Ełk przeszedł ogromną metamorfozę urbanistyczną. Powstały nowe osiedla z zabudową jednorodzinną, a także rozbudowały się te już istniejące. To również lata inwestycji modernizacyjnych w budynkach komunalnych oraz remontów ełckich zabytków i podwórek.

fot. arch. arch. MSM, os. Jeziorna 2007 rok


Sprzedaż działek pod zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną

Najstarszym osiedlem w Ełku jest Centrum, natomiast jednym z najmłodszych osiedle potocznie zwane os. Tuwima (główna ulica) oraz nowo budujące się Nowe Miasto graniczące z os. Konieczki. W ciągu ostatnich 25 lat wszystkie ełckie osiedla przeszły zmiany urbanistyczne – wybudowane zostały nowe bloki oraz domy, a także zagospodarowane podwórka i place zabaw.

W latach 1990 – 1992 miasto na podstawie opracowanych koncepcji zagospodarowania przestrzennego i miejscowych planów zagospodarowania, sprzedało działki z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną. Wtedy właśnie powstało osiedle Pod Lasem rozciągające się wzdłuż ul. Przemysłowej. Również na os. Jeziorna od 1999 do 2003 roku rozwijało się budownictwo jednorodzinne oraz dzięki współpracy z firmami developerskimi, realizowane były kolejne inwestycje, dzięki którym powstawały nowe bloki. W 2015 roku prowadzona jest dalsza sprzedaż działek oraz inwestycje kontynuowane są na ul. Św. J. Kalinowskiego.

Od 1994 do 2005 prowadzona była również sprzedaż działek pod zabudowę kamienicową w centrum miasta, której celem było odtworzenie historycznego układu urbanistycznego i uzupełnienie istniejącej zabudowy śródmieścia. Natomiast w latach 1996 - 2003 sprzedane zostały działki budowlane usytuowane przy ul. Pułaskiego i Nadjeziornej.

W ciągu ostatnich pięciu lat zakończono zabudowę mieszkalną na obszarze rozciągającym się wzdłuż ul. Tuwima. W tym czasie rozpoczął się również intensywny rozwój budownictwa wielorodzinnego na os. Konieczki i Jeziorna. Wielorodzinne kamienice powstają także w centrum miasta.

 

Budownictwo komunalne 

 W ciągu ostatnich 30 lat wykonano liczne remonty w budynkach komunalnych. Wiele budynków podłączono do sieci ciepłowniczej ograniczając w ten sposób tzw. niską emisję pochodzącą z domowych pieców grzewczych.

W latach 2010 – 2012 przeprowadzono m.in. modernizację budynku pokoszarowego przy ul. Dąbrowskiego z przeznaczeniem na komunalny budynek mieszkalny, w którym znalazło się 55 mieszkań i 11 lokali usługowych. Wybudowany został też budynek socjalny przy ul. Sikorskiego, gdzie zagospodarowanych zostało18 mieszkań. W 2016 r. przeprowadzona została adaptacja budynku przy ul. Łukasiewicza 6A na potrzeby utworzenia 19 mieszkań komunalnych. Kolejny budynek wybudowany został przy ul. Kolejowej. Powstało w nim 60 mieszkań.

 

Remonty zabytkowej zabudowy miejskiej

Od 2011 roku prowadzony jest nabór wniosków w ramach konkursu o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanym do rejestru zabytków usytuowanych na terenie Miasta Ełku. Prace remontowe przeprowadzone zostały m.in. w budynkach mieszkalnych przy ul. Armii Krajowej 18, 20, 23, 25, Mickiewicza 12, 3-go Maja 11, a także wieży ciśnień, wieży katedry św. Wojciecha, kościoła Chrześcijan Baptystów oraz Wyższego Seminarium Duchownego.

Aktualnie realizowany jest również projekt rewitalizacji zabytkowej hali przy ul. Armii Krajowej. Jest to dawna siedziba ełckiego klubu bokserskiego. W miejskim programie rewitalizacji planowana jest poprawa stanu technicznego budynku i dostosowanie go do pełnienia nowoczesnych funkcji sportowo-rekreacyjno-edukacyjnych. Powstała infrastruktura ma służyć wspieraniu aktywności mieszkańców obszaru rewitalizacji oraz integrowaniu lokalnej społeczności.

 

Modernizacje ełckich podwórek

W latach 2010 – 2014 zrealizowana została modernizacja chodników, miejsc parkingowych wraz z placem zabaw m.in. w kwartale ulic Magazynowa – Wawelska – Mickiewicza. Zagospodarowano również tereny komunalne przy ulicach Żeromskiego i Wojska Polskiego ul. Świackiego „Sępa” raz Słowackiego, Mickiewicza i 3-go Maja. Zrealizowano również wspólną inwestycję ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Świt” polegającą na utwardzeniu terenu przy ul. Gdańskiej.

W ciągu ostatnich pięciu lat realizowany był projekt rewitalizacji podwórek w śródmieściu. Dzięki temu w centrum miasta zagospodarowano 11 podwórek przy usytuowanych przy ulicach: Świackiego Sępa, Mickiewicza, Orzeszkowej, Chopina, Słowackiego, Kościuszki, Wawelskiej i Armii Krajowej. Zakres prac obejmował m.in. budowę chodników, dojazdów i miejsc postojowych. Zagospodarowano również tereny zielone, przeprowadzono montaż oświetlenia i elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci).

 

Kategorie aktualnośći: