Autor: P.B | Data publikacji: 14 Sierpnia 2020

Wnioski na „Dobry Start” do 30 listopada

14 Sierpnia 2020, Autor: P.B

Program „Dobry Start” jest inwestycją w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Wnioski przyjmowane będą do 30 listopada.

Jak otrzymać świadczenie „Dobry Start”?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka (czyli ten, który złożył w sądzie wniosek o przysposobienie dziecka), a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Złożenie wniosku w lipcu lub w sierpniu gwarantuje wpłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach wypłata nastąpi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Kiedy złożyć wniosek?
  • od 1 lipca - można składać online za pomocą  portalu EMPATIA, PUE, ZUS oraz przez bankowość elektroniczną.
  • od 1 sierpnia  również drogą tradycyjną (papierową) w Wydziale Świadczeń Urzędu Miasta Ełku na ul. Piłsudskiego 6 lub listownie pocztą. Ze względu na trwającą epidemię zachęcamy jednak do składania wniosków drogą elektroniczną.
Komu przysługuje świadczenie?
Świadczenie „Dobry Start” - przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia. Świadczenie nie przysługuje przedszkolakom, uczniom „zerówki” oraz studentom.

W okresie od 1 lipca 2020 r. do 10 sierpnia 2020 r. wpłynęło 3422 wniosków o przyznanie świadczenia dobry start, w tym:
  • 2378 wniosków -  zostało rozpatrzonych i rodzinom wypłacono świadczenie na 3321 dzieci (na kwotę ponad 996 tys. zł)
  • 675 wniosków – zostało rozpatrzonych i obecnie rodziny oczekują na wypłatę świadczeń (na 966 dzieci) zaplanowaną na 14 sierpnia na kwotę ponad 289 tys. zł
  • 312 wniosków jest w trakcie realizacji
  • 45 wniosków zostało zdublowanych, w związku z tym odmówiono wypłaty świadczenia
  • 12 wniosków przekierowano do właściwych gmin, wg miejsca zamieszkania wnioskodawcy innego niż Ełk