Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 23 Listopada 2020

Rządowy plan na najbliższe 100 dni pandemii

23 Listopada 2020, Autor: Iga Arciszewska

Od soboty 28 listopada zostaną otwarte galerie handlowe, które będą działały w reżimie sanitarnym. Szkoły do 23-24 grudnia nadal będą pracowały w trybie zdalnym. A ferie zimowe odbędą się w jednym terminie w całej Polsce. To nowe wytyczne w opracowanym przez rząd planie na najbliższe 100 dni.

Rząd RP opracował projekt rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Pierwszy etap – odpowiedzialności – będzie wdrażany od 28 listopada do 27 grudnia. W tym czasie będą obowiązywały nowe wytyczne:
  • galerie handlowe od 28 listopada zostaną otwarte i będą pracowały w reżimie sanitarnym (1 os. / 15 m2);
  • szkoły do 23-24 grudnia będą pracowały nadal w trybie zdalnym;
  • ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie (4-17 stycznia), jednak uczniowie nie mogą wyjeżdżać na zimowiska;
  • placówki gastronomiczne, kulturalne oraz siłownie będą nadal zamknięte do 27 grudnia;
  • utrzymane zostają również dotychczasowo obowiązujące obostrzenia.

Jeżeli sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w kraju ulegnie poprawie, rząd rozważy ponowne wprowadzenie od 28 grudnia stref czerwonej, żółtej i zielonej.

Natomiast w ostateczności, tzn. kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie może zostać wprowadzona kwarantanna narodowa.

Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/koronawirus/100-dni-solidarnosci-w-walce-z-covid-19