Aktualności

Autor: Joanna Kowalewska | Data publikacji: 11 Grudnia 2020

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

11 Grudnia 2020, Autor: Joanna Kowalewska

Zbliża się 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, która przypada na 13 grudnia. Muzeum Historyczne z tej okazji przygotowało wystawę online przybliżającą kulisy i skutki tamtych wydarzeń. W niedzielę o godz. 12.15 zostanie odprawiona msza św. w katedrze, podczas której zostaną wspomniane ofiary tego trudnego okresu w historii Polski.

fot. muzeum.elk.pl

Tegoroczna rocznica będzie wspominana inaczej niż dotychczas ze względu na bezpieczeństwo i ograniczenia. Z powodu epidemii nie będzie oficjalnych obchodów i spotkań.

Muzeum Historyczne w Ełku przygotowało wystawę online przybliżającą kulisy i skutki tamtych wydarzeń. Wystawa składa się ze slajdów wraz ze zdjęciami, prezentacją wycinków gazet, scanami pism oraz komentarzem do wydarzeń i sytuacji w kraju w ówczesnym czasie.

Link do wystawy oraz więcej informacji: https://muzeum.elk.pl/wystawy/3wystawy-wirtualne/stan-wojenny/2361/

W katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku o godz. 12.15 zostanie odprawiona msza św., na której zostaną wspomniane ofiary tego wydarzenia.

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce

13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju decyzją I sekretarza KC PZPR i premiera generała Wojciecha Jaruzelskiego oraz ministrów obrony narodowej i spraw wewnętrznych na terenie Polski został wprowadzony stan wojenny.

Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRONA) pod przewodnictwem generała Jaruzelskiego. Wprowadzenie stanu wojennego uzasadniano załamaniem gospodarczym kraju, groźbą anarchii, wojny domowej i przejęcia władzy przez „Solidarność”.

W rzeczywistości miał na celu obronę istniejącego systemu poprzez rozbicie i zlikwidowanie „Solidarności” jako wielkiej siły społecznej niezależnej od władzy komunistycznej. To dalekosiężne w skutki wydarzenie położyło się cieniem na najnowszej historii Polski. Do dziś pozostaje przedmiotem sporów nie tylko historyków, ale również polityków i zwykłych ludzi.

Kategorie aktualnośći: