Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 24 Lutego 2021

Będą zwolnienia z „kapslowego”

24 Lutego 2021, Autor: Iga Arciszewska

Przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w Ełku w branży gastronomicznej przysługują zwolnienia z drugiej i trzeciej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Tym, który do 31 stycznia uiścili jednorazową opłatę przysługuje zwrot w wysokości 2/3 wniesionej kwoty.

Rada Miasta Ełku podjęła dzisiaj uchwałę w sprawie zwolnienia z opłaty i zwrotu części opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, należnej w 2021 r. Dzięki temu przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne mogą skorzystać ze zwolnienia z drugiej i trzeciej raty opłaty należnej za rok 2021.

Przedsiębiorcom, którzy wnieśli jednorazową opłatę z tytułu korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży w terminie do 31 stycznia przyznane zostaną zwroty opłat w wysokości 2/3 opłaty należnej za rok 2021 r. Zwrot opłat nastąpi do 31 maja b.r.

- Cieszę się, że z radnymi potrafimy działać jednomyślnie i wspólnie. W tym przypadku celem nadrzędnym było dobro ełckich przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej.  Zapisy uchwały proponowane przez radnych po autokorektach były zbieżne i zgodne również z moimi intencjami, dlatego wycofałem swój projekt uchwały. – powiedział prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz (prezydent przedłożył radzie projekt uchwały w tej sprawie 5 lutego).

Prezydent Ełku poinformował również, iż Związek Miast Polskich złożył do parlamentu wniosek o dokonanie zapisów ustawy o przyznaniu samorządom rekompensaty z tytułu zwolnień przyznanych przedsiębiorcom z branży gastronomicznej. Wnioski takie złożyli również parlamentarzyści.

Środki z wpływów z zezwoleń przeznaczane są na realizację miejskiego programu profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi oraz przemocy. Finansowane z tego programu są min: zatrudnienie psychologów i psychiatrów dziecięcych, kluby sportowe, granty i działania profilaktyczne.