Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 01 Września 2021

Czas wrócić do szkolnej ławki – pasowanie na pierwszoklasistę

01 Września 2021, Autor: Iga Arciszewska

Rozpoczął się już rok szkoły. W trzech szkołach podstawowych odbyły się dzisiaj (1 września) pasowania pierwszoklasistów. W uroczystościach uczestniczył Tomasz Andrukiewicz prezydent Ełku. W tym roku w ośmiu miejskich szkołach podstawowych rozpoczyna naukę łącznie 697 pierwszaków.

Pierwszy września jest czasem powrotu do szkolnej ławki. W trzech miejskich szkołach, tj. Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2 oraz Szkole Podstawowej nr 5 pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów. Uroczyste pasowanie odbyło się w obecności dyrektorów, prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza oraz grona pedagogicznego. Prezydent życzył wszystkim uczniom nowych przyjaciół, rozwijania pasji oraz dobrych ocen.

W każdej szkole pierwszoklasiści  oprócz ślubowania wykazali się również znajomością „Katechizmu dziecka polskiego” (Władysław Bełza):

- Kto ty jesteś? - Polak mały.

- Jaki znak twój? - Orzeł biały.

- Gdzie ty mieszkasz? - Między swemi.

- W jakim kraju? - W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia? - Mą ojczyzną.

- Czym zdobyta? - Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz? - Kocham szczerze.

- A w co wierzysz? - W Polskę wierzę.

- Czym ty dla niej? - Wdzięczne dziecię.

- Coś jej winien? - Oddać życie.”

Miejskie publiczne jednostki oświatowe to obecnie: 7 przedszkoli, 8 szkół podstawowych oraz Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Sportowych.

Liczba uczniów objętych edukacją szkolną podstawową i przedszkolną:

• ok. 7335 uczniów w placówkach publicznych prowadzonych przez Miasto Ełk (szkoły, przedszkola, żłobki)
  • ok. 980 uczniów w placówkach niepublicznych prowadzonych przez inne podmioty (przedszkola, punkty przedszkolne)

W siedmiu miejskich przedszkolach opieką zostało objętych 1660 dzieci. W oddziałach „zerówkowych” w szkołach podstawowych naukę rozpoczęło 105 uczniów, a w klasach 1-8 łącznie 5391, w tym 697 pierwszoklasistów. Sportowcy kształcą się w 29 utworzonych klasach sportowych.  W Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Sportowych) jest 179 uczniów.

W Ełku funkcjonują także niepubliczne placówki edukacyjne, dla których organami prowadzącymi są inne podmioty niż samorząd miasta (przedszkola oraz punkt przedszkolny). Będzie do nich uczęszczało ok. 980 dzieci.