Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 22 Marca 2022

Za nami spotkanie informacyjne dla obywateli Ukrainy

22 Marca 2022, Autor: Iga Arciszewska

Spotkanie informacyjne dla obywateli Ukrainy odbyło się dzisiaj (22 marca) w Ełckim Centrum Kultury. Poruszone zostały m.in. kwestie bezpieczeństwa, opieki zdrowotnej, nadawania numerów PESEL, przysługujących świadczeń finansowych. Na pytania odpowiadali przedstawiciele poszczególnych instytucji miejskich i powiatowych, ratusza oraz prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Na spotkaniu szczegółowo omawiane były kwestie najbardziej istotne z punktu widzenia obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Ełku. Poruszone zostały zagadnienia związane m.in. z legalizacją pobytu na terytorium Polski, ważnością ukraińskiego prawa jazdy, rejestracji pojazdów, nadawania numerów PESEL, poszukiwania zatrudnienia, opieki medycznej. Rozmawiano także o tym, gdzie można szukać pomocy, zakwaterowania, gdzie składać wnioski o świadczenia socjalne i finansowe (m.in. zasiłek rodzinny, 500 plus, świadczenie rodzicielskie, jednorazowa wypłata 300 zł). Uczestnicy interesowali się także edukacją dzieci, dostępnością szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych.

Informacji podczas ogólnego spotkania na sali widowiskowej, a następnie przy stoiskach na sali Zebra udzielali przedstawiciele:

• Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
  • Szpitala Pro-Medica
  • Urzędu Miasta Ełku (Wydział ds. Obywatelskich, Wydział Mienia Komunalnego, Wydział Edukacji)
  • Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego
  • Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
  • Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności
  • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  • Powiatowego Urzędu Pracy