Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 15 Kwietnia 2022

Żołnierze WOT na stałe zagoszczą w Ełku

15 Kwietnia 2022, Autor: Iga Arciszewska

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz spotkał się  dzisiaj (15 kwietnia) z ppłk Arturem Lichończakiem p.o. dowódcy 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz ppor. Agnieszką Pasko szefem współpracy cywilno-wojskowej. Rozmawiano m.in. o stopniu zaawansowania przygotowań w zakresie formułowania batalionu WOT w Ełku.

Żołnierze 44 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej będą stacjonowali w Ełku. Szef Sztabu Generalnego 11 kwietnia podpisał oficjalną decyzję wykonawczą w tej sprawie. Będzie to batalion sformułowany głównie z ełczan. Siedziba WOT w Ełku będzie mieściła się przy ul. Kościuszki, natomiast obiekty szkoleniowe oraz logistyczne będą rozmieszczone przy ul. Dolnej, tj. w obiektach wojskowych. Szefem współpracy cywilno-wojskowej zostanie pani Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku.

W Ełku istnieją dwie szkoły, które posiadają klasy wojskowe, tj. Centrum Edukacji Mundurowej oraz w Zespole Doskonalenia Zawodowego. Działają również organizacje proobronne, m.in. Jednostka Strzelecka 1007 oraz organizacje harcerskie. Powstanie batalionu WOT będzie miało znaczenie rozwoju pasji, a także  realizacji powołania w służbie wojskowej.

Wieloletnia historia Ełku związana jest w wojskiem. W latach 1967-2000 w mieście funkcjonował jedyny w kraju Ośrodek Doskonalenia Specjalistów Wojsk Inżynieryjnych. W ostatnich dwóch latach powołana została i ulokowana specjalistyczna Kompania Saperów podległa bezpośrednio dowódcy brygady w Olsztynie. Od momentu rozpoczęcia przez Ministerstwo Obrony Narodowej prac nad budową Wojsk Obrony Terytorialnej, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podjął starania w zakresie utworzenia w mieście jednego z oddziałów. W piśmie z 24 stycznia 2017 r. od prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza skierowanym do Ministra Obrony Narodowej czytamy:

Już samo położenia miasta, które zlokalizowane jest w północno-wschodniej części Polski, na styku szlaków prowadzących do przejść granicznych z Litwą, Rosją i Białorusią, w pobliżu tzw. „Przesmyku Suwalskiego” jest istotnym argumentem, do tego by w Ełku powstał oddział WOT. Ponadto Ełk jest trzecim co do wielkości miastem województwa, leżącym na ważnych szlakach komunikacyjnych: realizowanej obecnie drodze tranzytowej Via Baltica oraz planowanej trasie krajowej z Warszawy przez Białystok na Litwę (Rail Baltica).

Pierwsze szkolenia mają rozpocząć się w maju-czerwcu. Z kolei w lipcu w Ełku planowana jest organizacja przysięgi wojskowej. 44 Batalion będzie składał się z trzech kompanii, w skład których wejdzie około 60 żołnierzy zawodowych oraz około 500 żołnierzy WOT.

Kategorie aktualnośći: