Autor: Joanna Kowalewska | Data publikacji: 27 Grudnia 2022

Ruszają przetargi na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S16

27 Grudnia 2022, Autor: Joanna Kowalewska

Zostały ogłoszone przetargi na projekt i budowę drogi ekspresowej S16 pomiędzy Olsztynem i Biskupcem. To dwa odcinki o łącznej długości blisko 30 km. Usprawnią one komunikację z Ełku do Olsztyna.

grafika: www.gov.pl/web/gddkia-olsztyn/

Dwa odcinki, na które obecnie ogłoszone są przetargi, to kolejny etap prac nad realizacją S16 w regionie. Są to:

·         odcinek Olsztyn Wschód - Barczewo, o długości 11,4 km,

·         odcinek Barczewo - Biskupiec, o długości 18,2 km

W ramach dwóch zadań, w śladzie obecnej DK16:

·         powstanie droga dostosowana do parametrów klasy S o długości blisko 30 km,

·         powstaną nowe węzły drogowe Wójtowo oraz Łęgajny,

·         węzły Barczewo, Kromerowo i Biskupiec zostaną dostosowane do parametrów klasy S,

·         zostaną zbudowane obiekty inżynieryjne,

·         zostaną zamontowane urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne,

·         zostaną zbudowane przejścia dla zwierząt,

·         zostanie zamontowane oświetlenie drogi,

·         wykonany zostanie system zarządzania ruchem (SZR) wraz z systemem preselekcyjnym (stacja ciągłego pomiaru ruchu).

·         powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) i obwód utrzymania drogi ekspresowej w rejonie węzła Biskupiec.

Ekspresowa szesnastka połączy najważniejsze miasta północno-wschodniej Polski - Suwałki, Augustów, Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda - z trasami prowadzącymi na północ i południe Polski. Dzięki temu droga stanie się głównym korytarzem transportowym firm w regionie, ale też skróci się dojazd do poszczególnych miejscowości i poprawi bezpieczeństwo na drodze.

Ponadto w budowie znajduje się odcinek Borki Wielkie - Mrągowo, którego ukończenie zakończenie planowane jest na I połowę 2024 roku. Na etapie prac przygotowawczych znajduje się także odcinek Mrągowo - Ełk. Obecnie czekamy na wydanie decyzji środowiskowej dla tego zadania.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gddkia-olsztyn/ruszaja-przetargi-na-budowe-dwoch-odcinkow-drogi-ekspresowej-s16