Autor: VY/JK | Data publikacji: 18 Kwietnia 2023

Inicjatywy lokalne mieszkańców Ełku

18 Kwietnia 2023, Autor: VY/JK

Prezydent Ełku w ostatnim czasie podpisał cztery umowy w ramach inicjatyw lokalnych. Dzięki zaangażowaniu i współpracy samorządu oraz mieszkańców możliwa będzie realizacja kolejnych działań w naszym mieście. Łączna wartość dotacji to 150 000 zł.

Inicjatywa lokalna to wspólne narzędzie - mieszkańców i samorządu - przedsięwzięcie rozwiązujące konkretny problem lub zaspokajające konkretną potrzebę społeczną.

Pomysły czy potrzeby mogą dotyczyć różnych obszarów np. małej architektury, place zabaw, zagospodarowanie wspólnej przestrzeni, dróg, zieleni, działań z zakresu kultury, edukacji, sportu, wolontariatu.

Podpisane Inicjatywy Lokalne:

1.    Inicjatywa lokalna: Z pasji do przyrody
Wkład miasta: 50 000 zł, wkład mieszkańców: 15 660 zł, całkowita wycena: 65 660 zł

Założeniem  inicjatywy jest podniesienie świadomości ekologicznej i przyrodniczej mieszkańców miasta Ełku, promocja aktywnego spędzania czasu wolnego a także integracja międzypokoleniowa.  W ramach inicjatywy odbędzie się 6 warsztatów zielarskich, 9 warsztatów kulinarnych, 5 wyjazdów do Parków Narodowych i Krajobrazowych, 3 wyjazdy przyrodnicze i 5 spotkań z przyrodnikiem. Łączne 28 działań, które odbędą się na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku a także na obszarze województwa Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego. W warsztatach kulinarnych i ziołowych weźmie udział ok 100 osób. W działaniach związanych z krajoznawstwem około 300 osób.

2.    Inicjatywa lokalna: Aktywne Światełko 2023
Wkład miasta: 30 000 zł, wkład mieszkańców: 4200 zł, całkowita wycena: 34 200 zł

Na terenie Miejskiego Przedszkola Światełko przy ul. Toruńskiej planowane jest postawienie wiaty z ławkami i stołami w ogrodzie przedszkolnym. Dodatkowo wiata zostanie wykorzystana do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

Wyposażeniem wiaty są ławostoły dostosowane specjalnie pod takie zajęcia. Teren pod altanę przygotują rodzice dzieci z MP Światełko.

3.    Inicjatywa lokalna: Nauka przez zabawę w Niezapominajce
Wkład miasta: 30 000 zł, wkład mieszkańców: 5864 zł, całkowita wycena: 35 864 zł

Założeniem inicjatywy jest doposażenie ogrodu Miejskiego Przedszkola Niezapominajka w Ełku przy ul. Słowackiego 18. Przedszkole w dużej mierze ukierunkowane jest na edukację przyrodniczą oraz sensoryczną, zatem warto doposażyć i urozmaicić przestrzeń ogrodu, tak by dzieci mogły spędzać w nim jak najwięcej czasu rozwijając zdolności manualne, twórcze, sportowe, intelektualne i zdobywać inne kompetencje.

Doposażenie strefy przy piaskownicy w urządzenia takie jak: sprężynowy bujak – kompas oraz huśtawka-hamak. Planowany jest również montaż trejażu na rośliny pnące, by delikatnie przysłonić istniejące mury sąsiednich budynków.

Program inicjatywy zakłada również stworzenie nowej kolorowej strefy gier podwórkowych. Kolorowe gry wielkoformatowe z masy termoplastycznej przed wejściem do budynku przemienią szary chodnik w nową strefę zabaw zachęcając do aktywnego, kreatywnego spędzania czasu na podwórku.

4.    Inicjatywa lokalna: Sport to zdrowie, każdy bajkowy przedszkolak to powie
Wkład miasta: 40 000 zł, wkład mieszkańców: 5000 zł, całkowita wycena: 45 000 zł

Społeczność MP „Bajka” chciałaby zmodernizować nieużytkowany plac przedszkolny przy
ul. Popiełuszki 6 w Ełku. W ramach Inicjatywy Lokalnej w 2014 r. zagospodarowano część przedszkolnej przestrzeni ogrodowej.

Grupa aktywnych rodziców wyszła z inicjatywą lokalną pod nazwą „Sport to zdrowie, każdy bajkowy przedszkolak to powie”- organizacja zabaw ruchowych i sportowych. Nowo powstały plac zabawowo-sportowy stworzyłby dzieciom możliwość nie tylko bezpiecznej zabawy, ale również rozwijałby sprawność fizyczną i intelektualną poprzez zamontowanie dostosowanych do wieku i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym:  wiaty czy bujaków sprężynowych. Pomyślano również o bezpiecznym podłożu do zabawy i zakupie ocieniających zadaszeń, które będą pełniły funkcję ochronną przed promieniami słonecznymi w trakcie zabaw dzieci.

Plac zabaw będzie dostępny dla społeczności lokalnej w czasie pracy placówki, tj. od godz. 6:00 do 17:00.

Zadania, które zostaną wykonane w ramach pracy społecznej dla chętnych osób zaangażowanych w modernizację tego placu to: oczyszczenie terenu, dokonanie wykopów pod zabawki, wysianie trawy.

Łączna kwota dofinansowania 4 inicjatyw lokalnych to: 150 000 zł