Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 18 Grudnia 2015

Miasto dofinansowało zakup sprzętu dla strażaków i policjantów

18 Grudnia 2015, Autor: Miasto Ełk

Uroczystość przekazania czterech samochodów służbowych dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku i dwóch radiowozów dla policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ełku odbyła się 17 grudnia 2015 r. na placu przed jednostką pożarniczą przy ul. Piłsudskiego.

Na zakup nowego samochodu służbowego dla Komendy Powiatowej Policji w Ełku prezydent Tomasz Andrukiewicz przekazał 36 tys. zł. Dofinansowanie stanowiło 50% całej kwoty. Pozostała kwota pochodzi z budżetu Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Samochód wykorzystywany będzie do pełnienia służb patrolowych. Pozwoli on na zachowanie ciągłości w podejmowanych czynnościach patrolowo – interwencyjnych oraz efektywności podczas wykonywanych obowiązków służbowych podejmowanych przez ełckich funkcjonariuszy.

Prezydent przekazał także środki finansowe w wysokości 45 tys. zł na realizację zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Dzięki otrzymanemu wsparciu ełccy strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, w przyszłym roku będą mogli trenować w specjalnej komorze dymowej, która zostanie wybudowana na terenie jednostki przy ul. Suwalskiej.

Z otrzymanych środków możliwe będzie przeprowadzenie prac adaptacyjnych związanych z dostosowaniem dwóch pomieszczeń do wymogów niezbędnych do zagospodarowania w nich treningowej komory dymowej. Zrealizowane będą też prace remontowe m.in. wykonanie nowego fundamentu, wymiana posadzek, okien, drzwi oraz malowanie ścian.

W komorze treningowej będą mogli trenować wszyscy strażacy z terenu powiatu ełckiego. Obiekt ten pozwoli na podnoszenie sprawności strażaków oraz zwiększenie efektywności ich pracy podczas wykonywania czynności ratowniczych.

Fundusze celowe na finansowanie lub dofinansowanie zadań inwestycyjnych obejmujących bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową były zabezpieczone w budżecie miasta.

W trakcie dzisiejszej uroczystości brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali wyróżnienie czterej ełccy policjanci: sierż. sztab. Karol Sobolewski, sierż. sztab. Mariusz Akacki, sierż. sztab. Wojciech Dzięgielewski, sierż sztab. Arkadiusz Ponisztera.

Ełccy Policjanci w trakcie pełnionych służb 10 maja 2015 r oraz 2 listopada 2015 r. jako pierwsi znaleźli się na miejscu dwóch pożarów i niezwłocznie podjęli akcje ratownicze. Dzięki szybkiej decyzji i poświęceniu podczas majowego pożaru udało się ewakuować łącznie 33 osoby. Natomiast funkcjonariusze sierż. sztab. Karol Sobolewski i sierż. sztab. Mariusz Akacki w wyniku zatrucia dymem trafili do szpitala. Z kolei szybkie podjęcie akcji gaśniczej w jednym z ełckich mieszkań w trakcie listopadowego zdarzenia nie dopuściło do rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałą część budynku.

Jednym z wydarzeń podczas dzisiejszej uroczystości było również ślubowanie z okazji przyjęcia do służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku złożone przez strażaka Marcina Piotrowskiego.

W uroczystości wzięli udział: st. bryg. Mirosław Hołubowicz Zastępca Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz mł. bryg. Marek Hołubowicz Komendant Powiatowy PSP w Ełku, insp. Artur Kall Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz insp. Marek Hyzopski Komendant Powiatowy Policji w Ełku, a także Tomasz Andrukiewicz Prezydent Miasta Ełku, Marek Chojnowski, Starosta Ełcki, Dariusz Wasilewski Przewodniczący Rady Miasta Ełku, Piotr Gajewski Przewodniczący Rady Powiatu Ełckiego, Ks. kan. Andrzej Gajewski Kapelan ełckich policjantów, strażacy, policjanci i mieszkańcy miasta.

IMG_1352IMG_1389IMG_1413IMG_1418IMG_1431IMG_1444