Autor: Magdalena Nowikowska | Data publikacji: 02 Czerwca 2023

Prezydent Ełku i Skarbnik Miasta wśród najlepszych w rankingu Dziennika Gazety Prawnej

02 Czerwca 2023, Autor: Magdalena Nowikowska

Prezydent Tomasz Andrukiewicz znalazł się na 3 miejscu wśród włodarzy miast do 100 tys. mieszkańców w ogólnopolskim rankingu „Perły Samorządu” Dziennika Gazety Prawnej. Natomiast Skarbnik Miasta uplasował się na 1 miejscu wśród skarbników miast powyżej 25 tys. w rankingu „Skarbnik Samorządu”. Nagrody zostały wręczone w Gdyni.

Zakończyła się kolejna edycja ogólnopolskiego rankingu „Perły Samorządu". Jest to prestiżowy i nieodpłatny konkurs, którego organizatorem jest Dziennik Gazeta Prawna.  Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone 1 czerwca 2023 r. w Gdyni podczas Kongresu Perły Samorządu 2023. Wydarzenie było okazją do dyskusji o ważnych dla samorządów spraw, wśród których były poruszane m.in. zagadnienie dot. finansów, oświaty czy energetyki.

Ranking powstał w oparciu obiektywne kryteria opracowane przez zespół ekspertów. Zestawienie wyłania najlepsze gminy i najlepszych włodarzy w czterech kategoriach: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie poniżej 100 tys. mieszkańców oraz miejskie powyżej 100 tys. mieszkańców.

W tegorocznym zestawieniu oceniane były działania realizowane w pięciu obszarach: gospodarka; edukacja, kultura i społeczność lokalna; zdrowie i opieka; cyfryzacja oraz środowisko i adaptacja do zmian klimatu. Nad prawidłowym przebiegiem wyboru laureatów czuwa Kapituła Rankingu.

Do grona najlepszych ponownie dołączył prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, który zajął 3 miejsce w kategorii najlepszy włodarz – gminy miejskiej do 100 tys. mieszkańców.

Konkurs i ranking był sprawdzianem jak radzą sobie włodarze jako menedżerowie zarządzający gminą i urzędem oraz zaangażowani liderzy społeczności. Pod uwagę brano również w jaki sposób prezydenci, burmistrzowie, wójtowie reprezentują gminę i jej mieszkańców oraz jak zarządzają urzędem i jaką prowadzą politykę gminy. „Perłami Samorządu 2023” zostali nagrodzeni ci włodarze, którzy wyróżniają się w swoich działaniach.

Podczas kongresu wyłoniono również najlepszych menadżerów samorządowych finansów w Polsce w VI edycji rankingu „Skarbnik Samorządu”. W tym zestawieniu w kategorii gminy miejskie powyżej 25 tys. mieszkańców 1 miejsce zajął Skarbnik Miasta Ełku Jarosław Wróbel.