Aktualności

Autor: MS/MN | Data publikacji: 12 Sierpnia 2023

Nowy odcinek Via Baltica z korzyścią dla ełczan

12 Sierpnia 2023, Autor: MS/MN

Dzisiaj (12 sierpnia) oficjalnie oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej S61 od węzła Ełk Południe (w Zdunkach) do węzła Kalinowo (Wysokie). Otwarty fragment drogi ekspresowej Via Baltica to drogowe połączenie z obwodnicą Ełku – stolicą Mazur, zwiększające zainteresowanie inwestorów miastem Ełk, a także bezpieczeństwo na drogach. Via Baltica skomunikuje Ełk z dużymi miastami oraz skróci czas podróży do Warszawy i na Litwę.

Via Baltica (S61) jest jedną z najważniejszych dróg Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. To międzynarodowa droga ekspresowa z przebiegiem m.in. od drogi S8 od Warszawy i dalej przez Łomżę – Ełk – Suwałki do Budziska (granica z Litwą). Z Litwy można dojechać na Łotwę i Estonię.

Od 2008 roku ełcki samorząd wraz z innymi samorządami oraz parlamentarzystami zabiegał o ustalenie przebiegu trasy ekspresowej S61 – Via Baltica z Warszawy przez Łomżę, Ełk, Suwałki.

Szczególnie aktywny był prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz inni samorządowcy z subregionu EGO, którzy z powodzeniem podejmowali szereg inicjatyw i działań, by wybrano przebieg trasy korzystny dla Ełku. I to się udało.

Oddanie do użytku ostatniego fragmentu drogi ekspresowej Via Baltica w województwie warmińsko – mazurskim o długości 23 kilometrów, tj. węzła Ełk Południe (w Zdunkach) do węzła Kalinowo (miejscowość Wysokie), wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i jakości podróży w regionie.

W oficjalnym otwarciu, które miało miejsce dzisiaj w godzinach przedpołudniowych uczestniczyli m.in. minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, sekretarz stanu, szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych Norbert Maliszewski, wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski, wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, Posłowie na Sejm RP Wojciech Kossakowski, Kazimierz Gwiazdowski, Jerzy Małecki i Jarosław Zieliński, Senator RP Małgorzata Kopiczko, prezydent miasta Ełku, samorządowcy z okolicznych samorządów, a także wykonawcy inwestycji - firma Mostostal i Trakcja. 

- Oto przestajemy być skansenem Europy. Otwiera się okno na świat dla Ełku i miejscowości położonych przy trasie Via Baltica. Skuteczne działania doprowadziły do finału, a zaczęło się w 2007 r., kiedy w gronie samorządów Ełk, Gołdap, Olecko zaczęliśmy marzyć o Via Baltice wiedząc, że jest wyznaczony inny przebieg. Udało się wywalczyć przebieg przez Ełk, udało się przekonać decydentów, uzyskać pieniądze z Unii Europejskiej i z budżetu państwa. Udało się wybrać jeden z 42 wariantów. Dziękuję za konsekwentną i skuteczną realizację tej inwestycji ministrom infrastruktury, firmom wykonawczym i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

W dalszej części prezydent podziękował ełczanom i mieszkańcom okolic za cierpliwość i znoszenie trudów związanych z budową. Słowa wdzięczności okazał wszystkim parlamentarzystom, w szczególności Wojciechowi Kossakowskiemu, a także byłym posłom oraz Pawłowi Czemielowi – radnemu województwa z Ełku

Via Baltica skomunikuje Ełk z dużymi miastami oraz znacząco skróci czas podróży m.in. do Warszawy i na Litwę. Z inwestycji skorzystają przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność w Ełku, inwestorzy, którzy dopiero zainwestują u nas swój kapitał oraz mieszkańcy i turyści. Dla osób wybierających się na Mazury skraca się czas dojazdu z Warszawy i centralnej Polski. Obecnie czas dojazdu ze stolicy do Ełku wynosi ok. 2,5 godziny. Po oddaniu całej drogi na wszystkich odcinkach, trasę z Warszawy do Ełku będzie można pokonać w czasie nawet poniżej 2 godzin, co będzie stanowiło najszybszy dojazd na Mazury.

3 stycznia 2022 r. oddano do użytku 20 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S61 na trasie Wysokie – Raczki, zaś 13 września 2022 r. oddano do użytku 23 kilometrowy odcinek drogi na trasie Szczuczyn – Ełk Południe (Zdunki).  Ponadto w ramach budowy S61 Ełk Południe – Wysokie (23 km) powstało drogowe połączenie z obwodnicą Ełku w ciągu drogi S16 (wylot na Olsztyn).

Kategorie aktualnośći: