Autor: M.S. | Data publikacji: 14 Sierpnia 2023

Remont fasady zabytkowej kamienicy

14 Sierpnia 2023, Autor: M.S.

Elewacja kamienicy przy ul. Armii Krajowej 13 zostanie objęta pracami remontowymi polegającymi m.in. na renowacji detali architektonicznych, gzymsów i wykonaniu tynków renowacyjnych. Prace obejmą także przejście w bramie i renowację szklenia nad bramą. Remont został poprzedzony badaniami konserwatorskimi. Na renowację budynku miasto udzieliło dotację w wysokości 60 tys. zł.

W sierpniu rozpocznie się remont elewacji frontowej oraz szczytowej zabytkowej kamienicy przy ul. Armii Krajowej 13, pełniącej funkcję mieszkalno – usługową. Celem remontu jest przywrócenie walorów technicznych i estetycznych elewacji, zgodnych z historycznymi założeniami.

W trakcie remontu obiektu zostanie przeprowadzona renowacja detali architektonicznych, gzymsów oraz obramień okiennych, a także renowacja szklenia nad bramą. Prace obejmują także m.in. uzupełnienie tynków, spoin, szpachlowanie, wykonanie tynków renowacyjnych, remont balkonu i przejścia w bramie, wymianę obróbek blacharskich.

Prace będą prowadzone w oparciu o przeprowadzone badania konserwatorskie i program prac konserwatorskich elewacji kamienicy.

W kwietniu w ramach corocznego konkursu o udzielenie dotacji na renowację zabytków, po podjęciu przez Radę Miasta Ełku stosownej uchwały, prezydent miasta Ełku przyznał Wspólnocie Mieszkaniowej przy ul. Armii Krajowej 13 dofinansowanie na prace w wysokość 60 000 zł.

Remont zakończy się jesienią 2023 r.