Autor: Joanna Kowalewska | Data publikacji: 11 Października 2023

Nowoczesny rezonans magnetyczny w szpitalu wojskowym

11 Października 2023, Autor: Joanna Kowalewska

W Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie - Filia w Ełku otwarto dzisiaj (11 października) nowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego. Zamontowane tam urządzenie uMR OMEGA to najlepszy obecnie sprzęt na rynku.

W Ełku, w szpitalu wojskowym otwarto dzisiaj pracownię rezonansu magnetycznego z najlepszym obecnie sprzętem dostępnym na rynku. Nowy sprzęt skróci czas badania i zwiększy komfort pacjenta.

Na zaproszenie Komendanta 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie – Filii w Ełku płk mgr inż. Piotra Drozda, w dzisiejszym wydarzeniu uczestniczył prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Urządzenie uMR OMEGA - jedyny na świecie system MRI 3.0 Tesli z 75-centymetrowym otworem i wiodącym na rynku udźwigiem stołu (310 kg). Dzięki szerokiemu otworowi pacjent zyskuje więcej przestrzeni, a otwarta konstrukcja aparatu pozwala zastosować nowe sposoby pozycjonowania pacjentów i rozszerza możliwości diagnostyczne. Wysoką i bardziej szczegółową jakość obrazów zapewnia moc 3 Tesli. Ponadto sprzęt posiada uspokajające oświetlenie wewnątrz otworu, które pomoże zrelaksować się pacjentom podczas badania. Producentem rezonansu jest firma Unitet Imaging Healthcare Ltd.

Wykaz możliwych badań, które będzie można wykonać za pomocą tego urządzenia:
badania głowy i szyi (również do badań angiograficznych), głowy, jamy brzusznej, tułowia (klatka piersiowa i brzuch), całego kręgosłupa (odcinki c, th i l), całego ośrodkowego układu nerwowego (tzn. głowa + cały kręgosłup), barku, nadgarstka, stawu kolanowego, stawu skokowego i stopy, mammograficzne, stawów żuchwowo-skroniowych, kardiologicznych, tętnic szyjnych, niemowląt i małych dzieci (do 3 lat), kończyn dolnych, drobnych struktur anatomicznych, całego ciała.

Całkowity koszt inwestycji – 10 799 069,28 zł
Dofinansowanie z budżetu Państwa – MON – 10 626 000,00 zł