Autor: M.G./J.K. | Data publikacji: 02 Listopada 2023

Niebieska wstążka - symbol walki z rakiem prostaty i rakiem jąder

02 Listopada 2023, Autor: M.G./J.K.

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn – dotyczy aż 1 na 7 Polaków. W listopadzie – miesiącu szczególnie poświęconym profilaktyce nowotworowej u mężczyzn solidaryzujemy się z panami zmagającymi się z rakiem. Symbolami akcji są wąsy i niebieska wstążka.  MOVEMBER to znana na całym świecie coroczna kampania zwiększania świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, a w szczególności raka prostaty oraz jąder.

Listopad to szczególny miesiąc w profilaktyce nowotworowej układu moczowo płciowego. Miesiąc ten uznawany jest na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami walczącymi z rakiem prostaty i rakiem jąder. Mowa tu o akcji „MOVEMBER” – kampanii społecznej zapoczątkowanej w 1999 roku w Australii. Nazwa „Movember” to połączenie dwóch wyrazów: moustache (wąsy) i November (listopad).

Celem kampanii jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem akcji mają tę zmianę komunikować. Kampania zakłada podniesienie świadomości społecznej na temat raka prostaty i innych nowotworów występujących u mężczyzn oraz zniesienie tabu związanego z tymi chorobami.

Zachorowalność na raka prostaty stale wzrasta. W Polsce nowotwór ten stanowi już ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań. Rak jądra dotyka mężczyzn głównie między 14 a 34 rokiem życia, natomiast rak prostaty po 45 roku życia. Skuteczność terapii zależy w dużej mierze od szybkiej diagnozy. Wykrycie raka prostaty we wczesnym stadium umożliwia pełne wyleczenie. Dlatego duży nacisk kładzie się na profilaktykę i badania przesiewowe. Nie ma jednej uniwersalnej metody wykrywania tego rodzaju nowotworu, jednak poddając się regularnym badaniom można go wcześnie zdiagnozować, a tym samym szybko zacząć leczenie.

Od wczoraj (1 listopada) przed budynkiem Urzędu Miasta Ełku eksponowana jest w solidarności z mężczyznami niebieska wstążka.