Autor: J.K./ M.S. | Data publikacji: 24 Listopada 2023

Kampania „Biała Wstążka” – stop przemocy wobec kobiet

24 Listopada 2023, Autor: J.K./ M.S.

25 listopada rozpoczyna się kampania społeczna „Biała Wstążka” – STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, która potrwa do 10 grudnia. To największa na świecie akcja, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy stosowanej wobec kobiet. W tym czasie w Ełku zaplanowano wiele wydarzeń m.in. w poniedziałek w godz. 10.00 – 11.00 zostaną wręczone mieszkańcom symbole kampanii przed Urzędem Miasta Ełku.

25 listopada, po raz jedenasty w Ełku, rusza Kampania „Biała Wstążka”.

Przemoc wobec kobiet jest jednym z najczęstszych naruszeń praw człowieka na świecie, do którego dochodzi wielokrotnie każdego dnia, w każdym zakątku świata. Prowadzi ona do poważnych krótko i długoterminowych fizycznych, ekonomicznych i psychicznych konsekwencji, uniemożliwiając pełne i równe uczestnictwo w życiu społecznym.

Skala oddziaływania zjawiska przemocy, zarówno w życiu jednostek i rodzin, jak i całego społeczeństwa, jest ogromna. Istotnym warunkiem skutecznego zwalczania tego negatywnego zjawiska w rodzinie jest zrozumienie jego genezy, znajomość form, jakie przemoc przyjmuje, i wpływu, jaki wywiera na życie nie tylko samych ofiar, ale również ich dzieci i całego  społeczeństwa. Ponadto ważne jest uświadomienie, że tradycja ani kultura nie mogą stanowić usprawiedliwienia dla przemocy.

Kampania trwa od 25 listopada do 10 grudnia. W trakcie jej trwania odbędzie się wiele wydarzeń, m.in. konsultacje ze specjalistami i warsztaty.

Do aktywnego udziału oraz podejmowania różnorodnych inicjatyw w trakcie trwania kampanii, organizowania zajęć poświęconych tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a w szczególności przemocy wobec kobiet zaproszone zostały różne instytucje, podmioty, służby placówki oświatowe, organizacje pozarządowe.

W najbliższy poniedziałek 27 listopada w godz. 10.00 – 11.00 przed budynkiem Urzędu Miasta Ełku będą wręczane symbole kampanii. Zapraszamy mieszkańców.

Patronat nad kampanią objął prezydent miasta Ełku. Organizowana jest z inicjatywy Zespołu Interdyscyplinarnego Miasta Ełku przy MOPS w Ełku w ramach Projektu „SKUTECZNIE=BEZPIECZNIE W EŁKU”. Projekt ten jest realizowany w ramach Programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków funduszy norweskich i środków krajowych.