Autor: Monika Salwocka | Data publikacji: 10 Stycznia 2024

Zimowa aura i bezpieczeństwo

10 Stycznia 2024, Autor: Monika Salwocka

Zima jest piękna, ale może być niebezpieczna. Cieszmy się z jej uroków, dbając o osoby potrzebujące wsparcia i pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Nie zapominajmy o odśnieżaniu ciągów pieszych przyległych do naszych posesji i usunięciu nadmiaru śniegu z dachów oraz lodowych sopli. Jak co roku, apelujemy także, aby nie wchodzić na zamarznięte tafle jezior i rzek.

Do Ełku zawitała piękna, biała zima, dodając uroku naszemu miastu. Najbardziej cieszą się dzieci na ełckich górkach, korzystając z zimowych aktywności. Ełczanie mogą podziwiać zimową odsłonę miasta i okolic. Oprócz uroków, mroźna i śnieżna zima stawia przed nami wyzwania, wymagając od nas odpowiedzialnych zachowań.

Zadbajmy o osoby potrzebujące!

Nie zapominajmy o osobach samotnych, starszych, bezdomnych oraz wszystkich, którzy nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje potrzeby życiowe. Nie bądźmy obojętni wobec osób potrzebujących wsparcia. Jeżeli widzimy osoby potrzebujące, którym nie jesteśmy w stanie pomóc, wezwijmy odpowiednie służby, nie pozostając nikogo bez pomocy.

Odśnieżajmy chodniki!

Za usuwanie skutków zimy odpowiadają obok służb miejskich także właściciele, bądź zarządcy nieruchomości. Pamiętajmy o odśnieżaniu ciągów pieszych przyległych do naszych posesji. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo i utrzymanie odpowiedniego stanu nawierzchni ciągów dla pieszych i dróg wewnętrznych.

W przypadku niedopełnienia obowiązków, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na zarządców nieruchomości służby miejskie mogą nałożyć karę grzywny.

Uwagi dotyczące odśnieżania miasta można zgłaszać do:

o   Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Ełku, tel. 87 734 10 75 lub 87 610 25 25,

o   Wydziału Mienia Komunalnego Urzędu Miasta Ełku (Referat Komunalny), tel. 87 73 26 244,

o   Straży Miejskiej, tel. 87 73 26 201 lub 986,

o   Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, Rejonu Dróg w Olecku (w zakresie dróg wojewódzkich), tel. 87 520 15 40.

Kontrolujmy pokrywę śnieżną na budynkach!

Szczególną uwagę należy zwrócić na nadmiar śniegu zalegającego na dachach budynków, kontrolując pokrywę śnieżną, która może zagrażać wytrzymałości konstrukcji dachu.

W przypadku odwilży zalegający śnieg powoduje powstawanie nawisów i sopli lodowych zagrażających przechodniom i pojazdom.

Nie wchodźmy na lód!

Warunki atmosferyczne powodują, że zbiorniki wodne pokrywają się lodem, zachowajmy się odpowiedzialnie, nie wchodząc na lodowe tafle jezior i rzek, które miejscami mogą mieć zbyt małą grubość. Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, gdy po okresie mrozów nadchodzi odwilż.