Autor: Joanna Kowalewska | Data publikacji: 10 Stycznia 2024

Odszedł Janusz Majewski

10 Stycznia 2024, Autor: Joanna Kowalewska

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Janusza Majewskiego, znanego polskiego reżysera filmowego, scenarzysty, pisarza, artysty, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, laureata Nagrody „Białej Lilii 2011” w kategorii Ambasador Ełku. Miał 92 lata.

Janusz Majewski – urodził się w 1931 roku we Lwowie. Był reżyserem filmów telewizyjnych, dokumentalnych oraz spektakli teatru telewizji, pisarzem, scenarzystą, wykładowcą. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, miłośnik Mazur, ambasador Ełku.

Jako reżyser filmów fabularnych zadebiutował w 1966 roku wielokrotnie nagradzanym „Sublokatorem”. Do najbardziej znanych filmów należą m.in.: „Zaklęte rewiry”, „Lekcja martwego języka”, „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, „C.K. Dezerterzy”, „Złoto dezerterów”, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Swój ostatni film dokumentalny „Jazz Outsider” (2022) poświęcił swojej wielkiej, życiowej pasji – muzyce jazzowej. Jego filmy zdobyły dziesiątki nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach.

Janusz Majewski zapisał się nie tylko na kartach historii polskiego i europejskiego filmu, ale także jako człowiek, któremu nasze miasto było wyjątkowo bliskie, czemu nieraz dał wyraz w swojej twórczości i wypowiedziach, a także relacjach z ełczanami oraz obecnością w wydarzeniach kulturalnych miasta. Kiedy kilkadziesiąt lat temu przeniósł się w okolice Ełku z żoną – Zofią Nasierowską urzekł Go mazurski spokój, piękno krajobrazu i wyjątkowa - jak twierdził - życzliwość ludzi. Ełk jest także często „bohaterem” książek Jego autorstwa. Był prawdziwym ambasadorem naszego miasta, dlatego w 2011 roku został laureatem Nagrody Białej Lilii w kategorii "Ambasador Ełku".

Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom składamy wyrazy współczucia.