Autor: admin | Data publikacji: 25 Marca 2024

Skąd biało-czerwono-białe barwy na miejskim ratuszu?

25 Marca 2024, Autor: admin

Ełk symbolicznie przyłącza się do akcji mającej na celu okazanie wsparcia społeczeństwu białoruskiemu w walce o wolność. Dziś (25 marca) na budynku Urzędu Miasta Ełku została wywieszona historyczna, białoruska biało-czerwono-biała flaga – symbol walczących o wolność Białorusinów.

25 marca środowiska demokratyczne Białorusi obchodzą Dzień Wolności, upamiętniając 106 rocznicę ogłoszenia niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej. Na dzisiejszej Białorusi to święto jest nieuznawane.

Znakiem solidarności i poparcia dla narodu białoruskiego są podejmowane w tym dniu na całym świecie inicjatywy promujące biało-czerwono-białe barwy historycznej flagi Białorusi przyjętej w 1918 roku, w którym Białoruska Republika Ludowa ogłosiła niepodległość.

Także w Ełku mieszkają białoruskie rodziny, które w poszukiwaniu bezpieczeństwa wyemigrowały do Polski. Na znak solidarności poprzez symboliczne przyłączenie się do akcji, dziś (25 marca) na budynku Urzędu Miasta Ełku została wywieszona biało-czerwono-biała flaga walczących o wolność Białorusinów.